Komisarz UE: Pandemia Covid-19 nasili rozwarstwienie i konflikty społeczne

Komisarz UE ds. polityki spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała w opublikowanym w środę wywiadzie dla portugalskiego dziennika “Diario de Noticias”, że koronakryzys nasili w Unii ekonomiczne rozwarstwienie i konflikty społeczne.

Ferreira zapowiedziała też, że priorytetem rozpoczynającej się 1 stycznia 2021 roku prezydencji Portugalii w Radzie UE będzie walka z pandemią Covid-19 i program odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem.

Unijna komisarz wyraziła zadowolenie z przyjęcia budżetu UE na lata 2021-2027. Poinformowała, że jednym z zadań kierowanego przez nią resortu w Komisji Europejskiej będzie obniżanie dysproporcji, między jakością życia w głównych miastach uboższych państw unijnych a pozostałą częścią terytorium tych krajów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Mamy już w Unii Europejskiej wiele państw, w których różnica w poziomie życia w stolicy jest ogromna wobec biedniejszych części tych krajów” – dodała Ferreira.

Portugalska komisarz wskazała, że w najbliższym czasie dużym wyzwaniem dla UE będzie kwestia pogłębiania się różnic w poziomie życie w społeczeństwach oraz narastanie konfliktów społecznych wskutek pandemii. Zaznaczyła, że należy spodziewać się, że koronakryzys nasili rozwarstwienie ekonomiczne i będzie dobrą pożywką dla populizmów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Po koronakryzysie nierówności nasilą się (…). To widać już dzisiaj w wielu miejscach Europy” – oceniła Ferreira.

Portugalska komisarz dodała, że w okresie pandemii jedną z misji państwa powinna być troska o ratowanie krajowych przedsiębiorstw, a wsparcie to nie narusza, jej zdaniem, zasady wolnej konkurencji.

„To oczywiste, że w wyjątkowych okolicznościach, do jakich doprowadziła nas pandemia, oczekiwana jest wyjątkowa pomoc ze strony państwa, aby wspierać doświadczone koronakryzysem spółki” – podkreśliła.

Podczas rozpoczynającej się w styczniu prezydencji Portugalii priorytetem będzie walka z Covid-19, a także wdrażanie budżetu unijnego i programu odbudowy. Dodała, że Lizbona zaproponowała już m.in. organizację szczytu UE-Indie z uwagi na konieczność zacieśnienia współpracy z tym krajem.

Ferreira dodała, że nawiązanie przez UE bliższych stosunków z Indiami nie jest próbą rozluźnienia współpracy z Chinami, ale spodziewa się, że relacje z Pekinem zmienią się na skutek kryzysu. Dodała, że „jest to lekcja wyniesiona z pandemii”, gdyż Unia prowadziła dotychczas w tej materii zbyt „naiwną politykę”.

„Europa musi mieć jakąś strategię i jest świadoma tego. Nie może być całkowicie uzależniona od, nazwijmy to, gier rynkowych” – powiedziała Ferreira.

Polska-IE: Udostępnij
ODPOWIEDZĄ ZA ZABÓ
Pałac Kultury oficj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian