Komisarz Harris wypowiada wojnę gangsterom

Garda nigdy nie tolerowała gangów narkotykowych w Irlandii, a te rozpanoszyły się w ostatnich latach i wydaje się im, że mogą zrobić wszystko, na co mają ochotę.

Z tą opinią nie do końca zgadza się szef An Garda Síochána komisarz Drew Harris, który powiedział, że nigdy nie było zgody Gardy na działanie tutaj gangsterów i walka z nimi trwała od lat, ale policjanci, nie przymykają oczu na gangsterską działalność. Niestety sytuacja trochę wymknęła się spod kontroli policji, co skutkuje wysoką aktywnością gangów narkotykowych, a z tym nie chce godzić się komisarz Harris.

Szef irlandzkiej policji powiedział, że nie może być tak, iż gangsterzy zastraszają lokalne społeczności, zasiedlają opuszczone domy i budynki pofabryczne oraz prawie oficjalnie rozprowadzają narkotyki w miastach.

Nie będzie już żadnej tolerancji dla takich zachowań i Garda rozpoczęła właśnie otwartą wojnę z gangsterami, do czego zobowiązał się komisarz Harris, jak i zobowiązał się do zaprowadzenia w kraju porządku w tym zakresie.

Komisarz Drew Harris:

– Zastraszanie przez gangi narkotykowe jest coraz większym problemem w Irlandii, ponieważ gangi przejmują puste domy komunalne, aby handlować narkotykami.

Słowa te padły z ust Drew Harrisa wczoraj na posiedzeniu Policing Authority, a jak dodał, policja ma do czynienia ze zwiększoną liczbą przypadków zastraszania w związku z handlem narkotykami, w których rodzinom użytkowników grozi się lub atakowane są przez gangi, aby wymusić spłatę zaległych długów.

Problem stał się najpoważniejszy w Dublinie i stołecznych prowincjach, gdzie Garda rozpoczęła już serię operacji, aby skonfrontować się z gangsterami.

Komisarz Harris powiedział również, że w dokumentacji policji nie ma żadnego konkretnego wykroczenia lub nadużycia ze strony funkcjonariuszy i policjanci działają zgodnie z procedurami oraz na postawie przepisów w konfrontacji z gangami.

Drew Harris zaprzeczył też, jakoby policja kiedykolwiek prowadziła politykę tolerowania handlu narkotykami w niektórych społecznościach.

Garda działać ma obecnie ze zdwojoną mocą, by zjawisko zastraszania, ale i handlujących narkotykami wyeliminować z irlandzkich ulic, a jednocześnie rozpocznie skoordynowane działania ogólnokrajowe, a te mają doprowadzić do znacznego ograniczenia możliwości działania gangów narkotykowych. Zwiększona zostanie też kontrola graniczna na zidentyfikowanych trasach przerzutowych narkotyków, więc do walki z gangsterami, włączone będą też służby graniczne.

Wyzwaniem jest natomiast granica z Irlandią Północną, bo tę najtrudniej jest kontrolować pod względem przerzutu narkotyków.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wzrasta zagrożenie
Irlandia też powinn
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська