Komisarz Harris wezwany do premiera

Dzisiaj w budynkach rządowych odbędzie się spotkanie, na które przez premiera Micheála Martina, wezwany został szef Gardy komisarz Drew Harris.

Powód spotkania jest konsekwencją wczorajszych decyzji, które wcześniej nie były jasne, bo propozycje ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego, wprowadziły lekkie zamieszanie. Już w trakcie posiedzenia rządu, pojawiła się informacja, iż może zostać wprowadzony zakaz sprzedaży piwa na wynos, jednak po kilku godzinach, zdementowano tę informację i rząd, miał postanowić, że zamiast tego, Garda zajmie się skutecznym egzekwowaniem prawa.

Dlatego właśnie dzisiaj w Kancelarii Premiera pojawi się komisarz Harris, którego szef gabinetu, ukierunkuje na odpowiednie działania, a ich skutkiem ma być, wyższa aktywność stróżów prawa.

W spotkaniu Harrisa z premierem Martinem udział weźmie również minister sprawiedliwości Helen McEntee, a stanie się to nie bez przyczyny. Otóż wielu ministrów wyraziło obawy, że zbyt stanowcze egzekwowanie przepisów, może wywołać niepokój w społeczeństwie, a i jego opór, co w konsekwencji doprowadzi do potencjalnych niepokojów społecznych, a do tego, nie można dopuścić.

Tu jednak stanowczością wykazał się premier i wraz ze swoim zastępcą Leo Varadkarem i szefem Green Party Eamonem Ryanem, zadecydowali, że Garda, działać ma w ramach prawa i przyznanych im uprawnień specjalnych, więc musi, stosować wszelkie przewidziane przez ustawodawcę metody, by prawo było szanowane.

Główna praca Gardy skupić się na miejscach, gdzie odbywają się zgromadzenia, a te naruszają rygory poziomu piątego, jakie na czas do 1 grudnia wprowadził rząd. Irlandzka policja ma również, zgodnie z literą prawa, wykonywać swoje obowiązki wobec ustawy, która zakazuje spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Komisarz Harris otrzyma jednocześnie instrukcje, aby podlegająca mu służba, kontrolowała wykonywanie innych przepisów, jakie obowiązują w zakresie ustawy o zdrowiu publicznym, chociaż będzie miał możliwość przedstawienia swoich racji w tej kwestii i będzie mógł przedstawić swoje propozycje, dla lepszej działalności policji w zakresie sprawowania kontroli na ulicach.

Premier Martin ma również wydać zalecenie, aby sytuacje, jakie miały miejsce w okolicach pubów w ostatni weekend, nie powtórzyły się ponownie.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij
Poland’s Chorzów
Dublińskie ZOO moż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian