KOŁYSANKA „number ONE”😍

Ikoniczna piosenka U2 „ONE” została uznana przez naukowców za idealną, gdy próbuje się uśpić małe dzieci, czyli tzw. kołysankę…

(Kołysanka z definicji to – bardzo prosta, rytmiczna melodia z powtarzającymi się słowami rymowanego tekstu).
Utwór irlandzkiego zespołu (wydany w 1992 roku –https://en.m.wikipedia.org/wiki/One_(U2_song)) okazał się „w tej dziedzinie” najbardziej skuteczny na świecie, podobno, daje ukojenie i wycisza przed snem nie tylko dzieci, ale i dorosłych.


Naukowcy z Uniwersytetu Durham przeanalizowali dane z około 4500 piosenek, które regularnie pojawiają się na listach kołysanek w serwisie streamingowym Spotify. Obliczyli średnią liczbę uderzeń na minutę (BPM) oraz najczęstsze sygnatury kluczy i czasu, aby stworzyć idealną formułę kołysanki. (UFF!)


Annaliese Grimaud, badaczka z Music & Science Lab na Durham University, powiedziała:
„Funkcją kołysanki jest uspokojenie dziecka i uśpienie go, więc powszechnymi cechami, których spodziewalibyśmy się w kołysankach, byłyby powolne (ish) tempo, stosunkowo cicha dynamika, prosty wzór rytmiczny – potencjalnie taki, który imituje ruch kołyszący – prosta melodia, którą łatwiej zapamiętać i śpiewać, przewidywalność uzyskaną dzięki powtarzalnym zwrotom i wersetom oraz wysoki ton ze względu na konotacje, które matki / kobiety zwykle śpiewają kołysanki. ”

U2’s „One” spełniło wszystkie kryteria idealnej kołysanki dla dzieci; znaczenie tekstu piosenki jest jednak przeciwieństwem kojącej muzyki…
(Orginalny tekst i tłumaczenie: https://www.tekstowo.pl/piosenka,u2,one.html)
Bono powiedział, że „One” to „piosenka o wspólnym spotkaniu, ale nie jest to stary pomysł hippisowski na„ Let’s all live together ”. W rzeczywistości jest odwrotnie: mówi, że jesteśmy jednym, ale nie jesteśmy tacy sami… Nie oznacza to, że nawet chcemy się dogadać, ale że musimy się dogadać na tym świecie, jeśli chcemy przetrwać. To przypomnienie, że nie mamy wyboru!”

Gitarzysta zespołu The Edge opisał tę piosenkę jako „gorzką, pokręconą, pełną życia rozmowę między dwojgiem ludzi, którzy przeszli jakieś okropne, ciężkie rzeczy”.
Just „ONE”… JEDNAK USYPIA! 😉
Przemysław Zbieroń Shamek w Dublinie – Radio PL
Przemysław Zbieroń


Badania, badaniami ja z naukowcami w spory wdawać się nie będę.
Nie oceniam… Zostawiam to Wam, ale tak „skrycie” to dla mnie ten utwór na bezsenność, choć niby budzi skrajne emocje jest – „W SAM RAZ”!😉
Chyba, że jest w wersji koncertowej… Wtedy to… !!! 🤣


(https://m.youtube.com/watch?v=ZpDQJnI4OhU)
Fot. Google

Polska-IE
€60 million hole i
Kryzys mieszkaniowy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish