Kolejny kryzys w Fianna Fáil

Ugrupowania rządzące nie mogą teraz mówić o sobie, że pracują w spokoju, bo premier ledwie wrócił z Ukrainy, a już musiał zająć się niewielkim buntem na łonie swojej partii.

Otóż grupa ok. 30 posłów zorganizowała spotkanie, a na tym rozprawiano, co zrobić z partią i jej przyszłością, a wszystko przez niskie notowania Fianna Fáil, utratę większości parlamentarnej przez koalicję, a także rosnącej w siłę opozycją. Jest jeszcze jeden szczegół całej układanki, co też budzi wiele obaw, gdyż już w przyszłym tygodniu Dáil prawdopodobnie zajmie się wnioskiem Sinn Féin, a w tym opozycja pod wodzą Mary Lou McDonald, postara się przeforsować wotum nieufności wobec gabinetu.

Wracając jednak do Fianna Fáil, w ugrupowaniu narasta niezadowolenie posłów, którzy nie zajmują żadnych stanowisk, a ci zarzucają, kolejny już raz, że władze ugrupowania, nie słuchają głosu społeczeństwa, ale i własnych członków, co budzi w nich duże niezadowolenie. Premier, w reakcji na spotkanie przeprowadził z rozłamowcami rozmowy, co miało doprowadzić do uspokojenia nastrojów.

Wiadomo jednak, że sprawa wciąż nie jest rozwiązana do końca, a i może mieć swoje dalsze konsekwencje, bo grupa posłów, która zorganizowała spotkanie, wcześniej nie była postrzegana, jako przeciwnicy premiera i władz partii.

Aktualni niezadowoleni z pracy władz Fianna Fáil twierdzą, iż należy bardzo dokładnie przeanalizować całą sytuację polityczną w kraju, ale i wrócić do korzeni i zasad, jakimi przez lata kierowała się „FF”. Oznacza to tyle, iż posłom przestała podobać się też koalicja, więc i tutaj upatrują źródła problemów oraz niskich notowań. Wśród 30 posłów są też tacy, którzy mówią, iż gabinet i partia poległa na niwie mieszkaniowej i opieki zdrowotnej, czyli również te obszary powinny doczekać się zmian w zarządzaniu, ale i Fianna powinna zmienić swój front w tym zakresie, czyli być bardziej otwarta na szybką reakcję.

Mówi się również, iż „FF”, nie powinno już tworzyć koalicji z Fine Gael, co podnoszone było już znacznie wcześniej, ale obecnie dodaje się, iż to partia Varadkara, mocno wpływa na elektorat Fianny.

To nie wszystkie problemy, z jakimi zetknął się premier po powrocie z Ukrainy, bo grupa niezadowolonych chce zmian w pakiecie klimatycznym oraz zmian w podejściu do kwestii obronności.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
German MP criticises
Wotum nieufności. C