Kolejny atak na HSE i czy dr Reid straci władzę w HSE?

Władze Health Service Executive zostały ostrzeżone, że może być planowany kolejny atak na ich serwery.

Zaobserwowano właśnie zwiększającą się aktywność w sieciach komputerowych, jakie wykorzystywane są m.in. przez HSE, co może sugerować, że hakerzy planują kolejną akcję, a teraz testują bezpieczeństwo sieci Zarządu Służby Zdrowia.

To nie nowość, bo przed ostatnim atakiem, kiedy przeprowadzono audyt, obserwowano podobne działania, jednak wtedy, nikt nie zwrócił na to uwagi i możliwe było przeprowadzenia zmasowanej akcji, którą przypisuje się kolektywowi hakerskiemu „Conti”, z siedzibą w Rosji.

Co ciekawe, a jak wynika z raportu PricewaterhouseCoopers (PwC), o możliwości ataku hakerskiego, ostrzegano HSE już wcześniej, czyli przed ostatnią infiltracją systemów i atakiem ransomware zeszłego lata, jednak wtedy, nikt na takie przestrogi nie zareagował. Z braku działań tłumaczył się szef HSE dr Paul Reid, który stwierdził, iż po otrzymaniu ostrzeżeń, nie podjęto działań, gdyż wystąpiły błędy w ocenie informacji.

Dr Paul Reid dodał, że HSE otrzymywało informacje o potencjalnym zagrożeniu, ale system ochrony w sieci Health Service Executive, nie był gotowy na odpieranie takich ataków. Reid przyznał też, że to słabość HSE, a i nie podjęto odpowiednich działań, jakie wynikały z informacji o zagrożeniu atakiem.

Co istotne, o potencjalnym zagrożeniu, władze HSE, informowane były przez wewnętrzny dział IT w Zarządzie Służby Zdrowia, jak i zewnętrzną firmę konsultingową. Jeszcze przed atakiem, HSE miało również wiedzę o włamaniach do systemów i baz danych, ale wiadomość została ówcześnie zignorowana.

Sprawa jest nowa, bo raport PwC dopiero się ukazał, ale wcale nie musi skończyć się na jego publikacji, bo dokumentem zajmą się komisje parlamentarne, a to może mieć poważne konsekwencje dla szefa HSE i wiązać się z jego dymisją, jako osoby odpowiedzialnej za całość działań Health Service Executive.

*

Czy dr Paul Reid straci stanowisko? W mojej opinii za zaniedbania, jakich się dopuścił, piastując urząd dyrektora generalnego HSE, powinien.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Król życia i gospo
Te podwyżki nic nie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська