Kolejne stracone święta…

Wydaje się, że w tym kierunku zmierza duża część Europy, bo o ile nikt tego jeszcze nie mówi, to są sygnały, że Boże Narodzenie, może upłynąć pod znakiem zakazów i to poważnych.

Pierwszą jaskółką zapowiadającą ograniczenia w formie wysokiej, stał się właśnie Gibraltar, który odwołał wszelkie wydarzenia publiczne, a związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Rząd Gibraltaru, czyli kraju z największą ilością zaszczepień przeciwko Covid-19 na świecie, poinformował, że w tym roku, świąt nie będzie, a mieszkańcy oraz goście, mają pozostać w domach i hotelach.

Dzieje się tak, gdyż Gibraltar odnotowuje gwałtowny wzrost ilości przypadków zakażeń koronawirusem (z 10 do 56 dziennie), co w konsekwencji dało zarządzenie o oficjalnym odwołaniu świątecznych imprez masowych, a i zdecydowanie odradza się spotkania towarzyskie oraz inne.

Obecnie obostrzenia na Gibraltarze obowiązywać będą przez cztery tygodnie, więc przez ten okres, nie można spotykać się publicznie, jest też zakaz odwiedzin domowych, a jednocześnie zapowiedziano, że ograniczenia, prawdopodobnie przesłużone zostaną na czas kolejny. Rząd Gibraltaru podkreślił jednak, że nie zniesie zakazu organizowania publicznych imprez bożonarodzeniowych i prawdopodobnie noworocznych, gdyż są one zbyt niebezpieczne pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego.

Zakazano obecnie również spotkań w większym gronie rodzinnym i to przy zaszczepieniu całej stałej populacji Gibraltaru. Obowiązuje nakaz noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych, zakazany jest kontakt fizyczny z osobami spotykanymi na ulicy, zakazane są uściski dłoni i nakazano stosować dystans społeczny.

Minister zdrowia Gibraltaru Samantha Sacramento stwierdziła:

– Dramatyczny wzrost liczby osób, które w ostatnich dniach uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19, jest wyraźnym przypomnieniem, że wirus nadal jest bardzo rozpowszechniony w naszej społeczności i że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za podjęcie wszelkich rozsądnych środków ostrożności w celu ochrony siebie i naszych bliskich. Z tego powodu rząd zdecydował o zastosowaniu dodatkowych środków ochrony.

Gibraltar, małe brytyjskie terytorium zamorskie, które dzieli granicę lądową z Hiszpanią i jest bardzo popularnym miejscem całorocznego wypoczynku zarówno mieszkańców Wielkiej Brytanii, jak i Irlandii oraz innych krajów europejskich, a nawet Rosjan.

Bogdan Feręc

Źr: RT (dawniej Russia Today)

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie będzie nowej au
Podstępny koszt zak