Kolejne sankcje dla Rosji w drodze

Do końca tygodnia Unia Europejska powinna uzgodnić kolejną transzę sankcji gospodarczych dla Rosji, powiedział minister spraw zagranicznych Simon Coveney.

Minister spodziewa się, że sankcje obejmować będą zakaz wpływania rosyjskich statków do portów Unii Europejskiej, zakazy podróżowania dla wybranych obywateli Federacji Rosyjskiej, zamrożenie aktywów oligarchów, wykluczenie z międzynarodowego systemu SWIFT większej ilości rosyjskich banków.

Niejasna jest jeszcze kwestia wprowadzenia embarga na import rosyjskiego gazu i ropy, ponieważ niektóre państwa, są od niego uzależnione i taki zakaz, mógłby drastycznie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne. Coveney podkreślił, że w UE, panuje duża jedność w sprawie sankcji, jakie pojawiają się w kontekście rosyjskim i istotne jest, aby tak pozostało, ale należy mieć na uwadze interesy poszczególnych krajów. Minister spraw zagranicznych Republiki dodał jednak, że zakaz importu objąć może niektóre nośniki energii, ale nie powiedział, o jakie konkretnie chodzi, więc można domniemywać, że będzie to węgiel. Wg szefa resortu spraw zagranicznych, nakładane sankcje, prawdopodobnie doczekają się kontrsankcji, więc należy się spodziewać, że i Rosja może uderzyć w nutę energetyczną, ograniczając dostawy gazu i ropy do UE.

Unia Europejska zaplanowała już wprowadzenie środków awaryjnych, o ile dojdzie do czegoś takiego, więc podpisuje kolejne kontrakty na dostawy nośników energii z rejonów, które do tej pory, nie leżały w kręgu jej zainteresowania.

Minister Simon Coveney wypowiedział się również w kwestii leasingowanych samolotów, a podkreślił, że decyzja o odebraniu maszyn, co łączy się z zakazem lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej, będzie w dużym stopniu wpływać na leasingodawców w Irlandii.

Simon Coveney powiedział:

– Wydzierżawiamy około 460-470 samolotów do Rosji – firmom publicznym i prywatnym. W ramach reżimu sankcji dzierżawa się kończy, ale Rosja trzyma samoloty, a firmy leasingowe nie mają możliwości wejścia do Rosji, aby odzyskać samoloty. Podejrzewam więc, że będzie duże roszczenie ubezpieczeniowe za kradzież samolotów – i tak właśnie jest, ale jest to kraj, który dokonuje kradzieży. Jeżeli UE pójdzie naprzód i odmówi zakupu paliwa z Rosji, będzie to duży koszt, z irlandzkiego punktu widzenia uderzenie w sektor leasingu będzie bardzo istotne. Ale jeśli te sankcje nie ugryzą (Rosji), a my nie jesteśmy skłonni wziąć na siebie części bólu, przesłanie nie będzie miało wpływu na Moskwę.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pogromca bramy wypus
Irlandia przyjmie na
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська