Kolejne puby doczekają się ostrych kar

Od chwili, kiedy rząd zezwolił na uruchomienie pubów podających jedzenie, pojawiają się też takie, które otwierają się bez zezwolenia, ponieważ nie mają w ofercie posiłków.

Do tej pory przepisy naruszyło już 165 pubów, które zostały objęte dochodzeniami Gardy, a większa część z nich, doczekała się już ukarania. W dużej części były to kary finansowe, a także oficjalne zakazy prowadzenia działalności, do chwili wydania stosownego zarządzenia przez władze krajowe, ale to nie odstraszyło innych właścicieli takich miejsc, by nie próbowali uruchomić swojej działalności.

Jak informuje An Garda Siochána w ubiegłym tygodniu otrzymała kilkadziesiąt zgłoszeń o pubach, które są otwarte, więc funkcjonariusze udali się, by skontrolować te miejsca. W 26 przypadkach okazało się, że puby były otwarte, nie podawały posiłków, więc naruszyły przepisy.

Jak czytamy w komunikacie irlandzkiej policji, właściciele tych miejsc, odmówili ich dobrowolnego ponownego zamknięcia, co doprowadziło do wydania nakazów zamknięcia i skierowania spraw na drogę postępowania karnego. Kilka pubów, które otwarte były bez zezwolenia, doczekało się już wniosków do prokuratury, a w tych stwierdzono, że właściciele pubów złamali prawo, więc muszą być poddani ocenie postępowania i ewentualnie ukarani przez sądy.

Kiedy gabinet Micheála Martina zezwolił na otwarcie pubów podających posiłki w cenie przynajmniej 9 €, Garda w Operacji Nawigacja skontrolowała już tysiące pubów, a sprawdzała, czy funkcjonują one zgodnie z nakreślonymi zasadami i czy mają prawo do prowadzenia działalności.

Jak powiedział zastępca komisarza An Garda Siochána John Twomey, większość pubów przestrzega zasad, ale są też takie, które wciąż próbują obejść przepisy.

John Twomey:

– Niestety, wciąż są tacy, którzy narażają swoich pracowników, klientów i lokalną społeczność na ryzyko zarażenia się Covid-19, a pracownicy pubu i klienci mają obowiązek działać odpowiedzialnie.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Kto ochroni interes
Zachód wyspy ma naj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian