Kolejne przesunięcia i zmiany (Opóźnione odmrożenie)

Na wieczornej konferencji prasowej po gabinetowym posiedzeniu irlandzkiego rządu.

Taoiseach (premier) Micheál Martin poinformował, że ponowne otwarcie pubów, barów hotelowych i klubów nocnych nie odbędzie się zgodnie z planem (początkowo miało to nastąpić 10 sierpnia).
Micheál Martin zapowiedział również, że dozwolona ilość gromadzących się ludzi pozostanie na obecnie obowiązującym poziomie. Co oznacza limit – 200 osób na zewnątrz i 50 osób w pomieszczeniach. Zapewnił, że sytuacja zostanie ponownie przeanalizowane za trzy tygodnie.

Premier powiedział:
Wiem, że będzie to cios dla właścicieli pubów i chcę, aby wiedzieli, że mam ogromne współczucie dla ich trudnej sytuacji. Wirus ten odbiera im możliwość zarabiania na życie, świadczenia kluczowych usług wielu społeczności.
Ale robimy to, co robimy, aby ratować życie i dać naszemu społeczeństwu i gospodarce jak największe szanse na bezpieczne i zrównoważone otwarcie.


Premier stwierdził, że międzynarodowe analizy sytuacji wskazują, że zbyt wczesne otwieranie pubów i klubów nocnych prowadzi do transmisji w społeczności i powiedział, że jest to najgorsza rzecz, jaka może się tutaj zdarzyć.
Taoiseach potwierdził, że zakrywanie twarzy będzie obowiązkowe w sklepach detalicznych w całym kraju od 10 sierpnia.
Poinformował również, że Malta, Cypr, Gibraltar, San Marino i Monako zostały usunięte z Zielonej Listy krajów, do których można bezpiecznie podróżować.
Ponownie zaapelował do ludzi o cierpliwość, stwierdzając, że jedynym sposobem na stłumienie pandemii jest kontynuacja współpracy i zwalczanie wirusa.

Irlandia miała przejść do fazy 4 ”odmrażania”, która została już raz przesunięta z powodu wzrostu współczynnika reprodukcji Covid-19.
Pan Martin powtórzył, że otwarcie szkół i wznowienie procedur zdrowotnych innych niż Covid-19 w bezpieczny sposób jest niezbędne.

Natomiast – Tánaiste Leo Varadkar powiedział, że istnieją określone sektory, które będą zamknięte dłużej niż ktokolwiek przypuszczał, w tym puby.
Powiedział, że grupa ministrów otrzymała zadanie zbadania możliwości dalszej ochrony tych sektorów.
Przemysław Zbieroń
Fot. RTÉ News
Shamek w Dublinie

Polska-IE: Udostępnij
Prof. Mirosław Maty
DWIE FABRYKI NIELEGA