Kolejne miasta z zakazem ogrzewania domów węglem

Minister ds. klimatu Eamon Ryan zaproponował, aby od września zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem (dymnym), również w mniejszych miastach.

Z tego wynika, że zakazu spalania zwykłego węgla doczekają się m.in. takie miasta, jak Mallow, Killarney, Castlebar i Enniscorthy, gdzie do tej pory, taki zakaz nie obowiązywał. Wcześniej mówiło się, że zakaz mógłby obowiązywać, jednak teraz, minister Ryan, podjął usilne próby wprowadzenia go w życie.

W obronie „węgla dymnego” stanął poseł niezależny Danny Healy-Rae, który jest bardzo zaniepokojony pomysłem Ryana, gdyż ten, w konsekwencji może doprowadzić do wprowadzenia kolejnych zakazów, czyli spalania torfu oraz drewna. Poseł Healy-Rae powiedział też, że co prawda rząd zobowiązał się do wprowadzenia takiego zakazu w jego kadencji, a ma być to zakaz ogólnokrajowy, ale pamiętać należy, że wiele osób, głównie starszych, korzysta z tych nośników energii cieplnej.

Zakaz wg posła z Kerry może doprowadzić do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej wielu gospodarstw domowych.

Poseł Danny Healy-Rae:

– Przede wszystkim osoby starsze, które mają bardzo mało pieniędzy na paliwo, będą musiały zapłacić więcej za węgiel bezdymny, a rząd, jak sądzę, nie zamierza ich dotować lub pomagać tak czy siak. Po drugie i co ważniejsze, uważam, że jeśli wprowadzą zakaz palenia węgla w całym kraju… w ciągu kilku godzin spółki węglowe podadzą rząd w tej sprawie do sądu i wytoczą sprawy. Widzę, co się stanie, jeśli w całym kraju wprowadzą zakaz palenia węgla.

Minister Eamon Ryan, nie dał się jednak zbić z tropu i przekonywał, że takie działanie jest konieczne, by rozwiązywać problemy zdrowotne mieszkańców Irlandii oraz pracować trzeba nad poprawą jakości powietrza w miastach.

Minister Eamon Ryan:

– Zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne dla osób z astmą, dla osób z chorobami płuc i serca… jest przyczyną śmierci setek ludzi w całym kraju, każdego roku. To absolutnie słuszne, abyśmy stawili czoła temu kryzysowi zdrowotnemu, tej trwającej epidemii prawdziwych problemów zdrowotnych, które wynikają ze złej jakości powietrza.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia dofinansuje
Rząd działa „nie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish