Kolejne 10 lat bez roamingu

Unia Europejska przez kilkanaście dni debatowała, co zrobić z opłatami roamingowymi w bloku unijnym, a musiała zmierzyć się z lobby telekomunikacyjnym.

Działający w imieniu operatorów sieci komórkowych lobbyści przekonywali, że należy odejść od zasady dowolnego korzystania z danych komórkowych i połączeń telefonicznych, które nie są obarczone roamingiem w innym kraju, niż telefon został zarejestrowany lub aktywowany pierwotnie, bo podnosi to koszt prowadzenia działalności przez operatora.

W tej sprawie Unia Europejska okazała się jednak nieugięta i nawet zwolennicy zmian ugięli się pod naciskiem przytłaczającej większości zwolenników braku opłat roamingowych.

Uznano, że Unia Europejska, jako wspólnota narodów musi kierować się pewnymi nienaruszanymi zasadami, więc m.in. swobodą poruszania i komunikacji. To z kolei legło u podstaw decyzji, iż przepis o nienakładaniu opłat roamingowych zostanie przedłużony.

Obecnie informacja została już potwierdzona i do 2032 roku, żaden operator nie może nałożyć na obywatela Unii Europejskiej opłaty roamingowej, o ile korzysta on z telefonu zarejestrowanego w UE. Tym samym z komórki zakupionej w Irlandii, a dokładnie rzecz ujmując z karty telefonicznej aktywowanej w Irlandii, możemy korzystać w całej Unii Europejskiej, dokładnie tak samo, jakbyśmy cały czas przebywali na wyspie.

Unia Europejska proponuje też, aby po 2032 roku, zasada braku opłat roamingowych, weszła na stałe do przepisów unijnych, więc nie trzeba będzie jej kolejny raz odnawiać.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
30 osób z Irlandii
Dodatek opałowy mus
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>