Kolejna firma stawia na rozwój energetyki wiatrowej

Irlandia, która dąży do uniezależnienia się od dostaw prądu z zagranicy, a nawet wykorzystywania w tym celu wyłącznie źródeł odnawialnych, postawiła jednak bardziej na rozwój prywatnych dostawców prądu, bo sama, inwestuje w farmy wiatrowe raczej niewiele.

Kolejny inwestor w kraju zapowiedział, iż chce rozwinąć swoją produkcję prądu ze źródeł odnawialnych i planuje pozyskać fundusze na budowę następnej farmy wiatrowej. Najnowszy projekt EMPower mógłby zasilić prawie 208 000 domów, kiedy zostanie uruchomiony i uzyska pełną moc wytwórczą, o czym informują władze spółki.

Dubliński deweloper energetyczny uważa, iż możliwe stanie się pozyskanie odpowiednich środków na ten cel, a turbiny wiatrowe, jakie powstaną, zmniejszą ślad węglowy Irlandii, więc przyczynią się do realizacji celów środowiskowych.

Obecnie firma EMPower poszukuje 250 milionów euro, by sfinansować budowę famy wiatrowej, a jednocześnie zwiększyć swój udział w rynku energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.  

To nie jedyny projekt EMPower, gdyż jest jednym z siedmiu, jakie planuje zrealizować w Irlandii, a wtedy i to do 2023 roku, generować będą ok. 370 megawatów mocy. Inwestycje dadzą też ponad 130 stałych miejsc pracy, a w trakcje realizacji projektów około 500.

Inwestycja w farmę wiatrową, o której mowa, kosztować ma łącznie 412,5 miliona euro, więc w części sfinansowana będzie też ze środków własnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin nie kryty
Język irlandzki sta
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська