Kolejna fala zachorowań, będzie katastrofalna dla Irlandii

Profesor Philip Nolan z Maynooth University, który kieruje zespołem śledzącym rozprzestrzenianie się wirusa, powiedział, że liczba osób na oddziałach intensywnej terapii rośnie i zaczyna być problemem dla służby zdrowia.

Aktualnie na oddziałach OIOM znajduje się 106 pacjentów i jeżeli zbyt szybko zniesiemy ograniczenia, może dojść do wybuchu zakażeń, z jakim mieliśmy do czynienia na początku irlandzkiej epidemii koronawirusa, powiedział profesor Nolan. To z kolei wpłynie na wydolność całej służby zdrowia, a szpitale przestaną sobie radzić z sytuacją.

Wg Philipa Nolana, rząd nie powinien przystać na żądania społeczne i nadal utrzymywać obecny stopień zakazów, bo to pomaga w ograniczeniu zakażeń, a jednocześnie cały czas daje czas na odpowiednie reakcje służby zdrowia.

Nolan zaniepokojony jest też faktem, iż ilość koronawirusowych pacjentów w szpitalach jest na właściwie stałym poziomie, jak i na takich poziomach jest ilość zgonów oraz nowych zakażeń. To sugeruje, że chociaż przyzwyczailiśmy się do nowej sytuacji, to ta wcale się nie zmieniła i wirus Covid-19, wciąż jest groźny dla każdego mieszkańca Irlandii. Profesor rozumie też zmęczenie i frustrację, które wywołane zostały wprowadzeniem blokady kraju, jednak zaznacza, że należy mieć się na baczności, o ile nie chcemy doprowadzić do masowej zachorowalności. W takim przypadku zgonów może być znacznie więcej, bo służba zdrowia, nie będzie miała możliwości leczenia wszystkich chorych.

Profesor Nolan dodał, iż jest zdania, że Irlandia odniosła pewien sukces w zakresie ograniczenia rozwoju choroby, chociaż ma też zarzuty do niektórych mieszkańców wyspy, głównie tych, którzy łamią ograniczenia.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
Rządowa pokazówka
Zmasowany atak Gardy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish