Kolejki po zasiłek. Odmawia się wypłaty i odbiera przyznane

Każdego dnia pod urzędami Social Welfare tworzą się kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowe kolejki, a w tych ustawiają się osoby, którym odmówiono wypłaty zasiłku lub odebrano już przyznany.

Urzędnicy podczas opracowywania wniosków odrzucili do tej pory prawie 70 000 aplikacji, a powodem były najczęściej błędy, w tym nieprawidłowy numer konta bankowego lub błędny albo brak numeru PPS. Co zastanawiające, części osób wstrzymano wypłaty, gdyż urzędnicy Social Welfare uznali, iż osoby ubiegające się o zasiłek pandemiczny z urzędu, pobierają już taki ze swoich zakładów pracy, więc ich pensje są dofinansowane przez rząd, a tak nie jest.

Wiele osób, które już czwarty tydzień pozostają bez pracy, więc i wynagrodzenia, nie otrzymuje żadnej formy wsparcia, a dzieje się tak zarówno w przypadku osób urodzonych na wyspie, jak i imigrantów.

Przykładów jest wiele, a dotykają też naszych rodaków, jak w przypadku pana Przemka, który stracił pracę na budowie, a od trzech tygodni pozostaje bez zasiłku. W jego przypadku uznano, iż konto bankowe, którego jest posiadaczem, nie jest irlandzkim, a brytyjskim, bo założono je w Ulster Bank. Nasz rodak tłumaczył, iż nie był poinformowany o tym, że powinien posiadać konto w Republice Irlandii, aby otrzymać płatność pandemiczną, więc uznał, że w jego przypadku, to zwykła urzędnicza gra.

Gwoli ścisłości należy dodać, iż Departament Ochrony Socjalnej informował o konieczności posiadania konta w Irlandii, by otrzymać zasiłek z tytułu utraty pracy w okresie epidemii koronawirusa, czyli pretensje naszego krajana, są raczej nieuzasadnione.

Nie zmienia to jednak faktu, iż wiele osób ma konta założone w Irlandii, prawidłowo przekazało dane, ale Social Welfare nadal uporczywie odmawia im wypłaty zasiłków, gdyż twierdzi, że otrzymują płatności z zakładów pracy, a tak nie jest, co potwierdzane jest przez pracodawców w formie pisemnej.

Rzeczniczka Departamentu Ochrony Socjalnej tłumaczy, że płatności pandemiczne mogą zostać wstrzymane z wielu powodów, jak i z wielu powodów można odmówić jego przyznania. Najczęściej dzieje się tak, jeżeli pracodawca korzysta z systemu dopłat do wynagrodzeń lub nie zostały dopełnione wszystkie formalności wymagane podczas składania wniosku. W przypadku problemów z wypłatą zasiłku pandemicznego należy skontaktować się z lokalnym biurem Social Welfare albo zadzwonić pod numer 1890 800 024, gdzie sprawa będzie wyjaśniania.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Nowe dane o zachorow
Właściciele pubów
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish