Kolejka do szybkiego testu

Ten weekend może obfitować w decyzje rządu, ponieważ wciąż trwać będą rozmowy o otwarciu sektora gastronomicznego, a wciąż chodzi o możliwość korzystania z usług wewnątrz lokali.

Obecnie kwestią sporną stały się osoby niezaszczepione, którym prawdopodobnie odmawiać się będzie wejścia do wnętrz pubów lub restauracji, jednak propozycja szybkich testów antygenowych, znalazła się na agendzie rozmów. Te właśnie testy, miałyby umożliwić dostęp do szeroko pojętej gastronomii, więc być przepustkami do lokali.

Pojawiają się w tej sprawie dwa poglądy, odmienne, bo z jednej strony mówi się, że takie rozwiązania działają na świecie, a na dodatek nie przynoszą szkody, więc stosowane są do wszystkich osób bez szczepień. W tym przypadku argumentem jest też, iż nie wszystkie osoby, które nie zostały poddane szczepieniu, tegoż odmawiają, bo przecież wskazaniem do przesunięcia szczepienia, może być zwykłe przeziębienie. Przeciwnicy są jednak przekonani, że za bezpieczeństwo osób w restauracjach, odpowiedzialny powinien być dokument stwierdzający zaszczepienie, by zminimalizować potencjalne nawet ryzyko zakażenia od osób zaszczepionych, ale wciąż nosicieli.

Wynik weekendowych rozmów sektora hotelarskiego, gastronomicznego i pubów, przedstawiony zostanie rządowi na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów i wtedy, możemy spodziewać się ostatecznej decyzji w tej sprawie. Jeżeli rząd przychyli się do takiego rozwiązania, a jest już teraz duże prawdopodobieństwo, to szybkie testy antygenowe w restauracjach i pubach, zatwierdzić będzie musiał parlament, o czym powiedział premier Micheál Martin.

Na koniec kolejna z opinii, jaka pojawiła się w tej sprawie, bo część przeciwników testów/przepustek do restauracji jest zdania, iż to właśnie zwiększy transmisję wirusa, gdyż osoby czekające na samo badanie, a i wynik testu, mogą być stłoczeni w grupach lub czekać w długich kolejkach. Powstało też pytanie, kto taki test miałby wykonywać, bo powinien robić to wykwalifikowany personel, a niewiele pubów, restauracji i hoteli, „na wyposażeniu” posiada choćby pielęgniarkę.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ponownie żądają o
Bezgotówkowe napiwk