Kolej szybkich prędkości musi być rozwijana

Jeszcze w ubiegłym roku dużo mówiło się o projekcie budowy kolei szybkich prędkości na wyspie, która sukcesywnie, zastępować ma połączenia międzymiastowe na wyspie.

Pomysł realizacji tego przedsięwzięcia przycichł i stało się tak, gdyż po pierwsze należało dopracować szczegółowe plany rozwoju, ale i opracować system finansowania, bo to inwestycja kosztowna. Co ważne, kolej szybkich prędkości połączyć miał główne miasta Republiki z takimi w Irlandii Północnej, a to miało stać się impulsem do rozwoju całej wyspy.

Niestety przyszła pandemia i plany budowy szybkiej kolei zeszły na bardzo daleki plan, a i nie wiadomo, czy szybko wrócą, albowiem przygasające gospodarki Republiki oraz Irlandii Północnej, zmagają się obecnie z innymi problemami.

Dlatego posłanka Irlandii Północnej do Parlamentu Europejskiego z ramienia Sinn Féin Martina Anderson wezwała ministrów odpowiedzialnych za transport, by wrócili do rozmów o rozwijaniu kolei szybkich prędkości.

Europarlamentarzystka Anderson zaapelowała do ministra infrastruktury Irlandii Północnej o współpracę z rządem Republiki Irlandii w celu rozbudowy sieci kolejowej wzdłuż zachodniego wybrzeża w celu połączenia Belfastu z Galway przez Derry.

Martina Anderson powiedziała:

– Minister infrastruktury ogłosił niedawno zamiar przeprowadzenia studium wykonalności dla kolei dużych prędkości między Derry, Belfastem, Dublinem, Cork i Limerick, zgodnie z umową „New Decade, New Approach”. Chociaż jest to mile widziane, wzywam ministra do współpracy z odpowiednikiem na południu Eamonem Ryanem, w celu rozwoju trasy kolejowej „Western Arc”, która zapewniłaby niezwykle potrzebne połączenie kolejowe na zachodzie wyspy. Poprawa łączności w całej Irlandii ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, zapewniania lepszych możliwości naszym mieszkańcom i ekologizacji naszej infrastruktury. „Łuk Zachodni” obejmowałby sieć kolejową biegnącą od Belfastu przez Derry, Sligo, Knock do Galway. Przyczyniłoby się to bardzo daleko do ponownego ustanowienia ogólnokrajowej sieci kolejowej i powinno zostać potraktowane priorytetowo przez obu ministrów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzcy politycy,
Łukasz Tygerski: To
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian