Kogo poszukują pracodawcy?

W okresie ponownego uruchamiania gospodarki część osób miała możliwość powrotu na swoje dawne miejsca pracy, ale duża grupa pandemicznych bezrobotnych, pozostaje w domach z powodu zamknięcia ich zakładów lub redukcji etatów.

Pomimo trudnych warunków gospodarczych, w jakich znalazła się Irlandia, są zakłady, które poszukują pracowników, a te, należą do wielu sektorów przemysłu. Pracodawcy poszukują rąk do pracy na całe i części etatów, ale co ważne, poszukują ich w całym kraju, chociaż najwięcej ofert zatrudnienia pojawiło się w Dublinie oraz Cork. Niemniej jednak również w innych zakątkach wyspy poszukiwani są pracownicy, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami, mogą być wartością dla firmy.

Pracowników szukają sklepu przemysłowe, w tym Penneys w Dublinie, ale to nie wszystko, bo i poszukiwane są pomoce dentystyczne oraz pielęgniarki do prywatnych gabinetów lekarskich. Te wymienione na końcu, z całą pewnością znajdą pracę na cały etat, a i mogą liczyć na przyzwoity pakiet socjalny. W całym kraju poszukuje się stażystów i operatorów dźwigów, jednak pracownicy zatrudnieni na cały etat, muszą liczyć się z tym, iż będą pracować także na wyjazdach, bo przecież buduje się na całej wyspie.

W Irlandii poszukiwani są także pracownicy magazynowi, niezależnie od tego, czy są to magazyny spożywcze, czy też przemysłowe. Większe szanse na zatrudnienie będą miały osoby, które dysponują uprawnieniami do obsługi wózków widłowych, bo ci pracownicy są szczególnie poszukiwani.

Dublin Bus poszukuje techników opon, którzy odpowiedzialni będą za ich kontrolę, wymianę oraz naprawy, ale kandydaci muszą wykazać się też umiejętnością pracy na komputerze, więc znać obsługę systemów PowerPoint, Excel i Word. Opony są ciężkie, więc i tężyzna fizyczna jest pożądana. Kierowców poszukuje też Bus Éireann, jednak w tym przypadku, oferty pracy pojawiają się w zależności od zapotrzebowania.

W kraju poszukiwani są także kierownicy sprzedaży samochodów i mechanicy samochodowi, chociaż tych ofert jest niewiele, a i należy udowodnić przyszłemu pracodawcy, tak, jak temu z Lusk, że ma się wysokie kwalifikacje oraz sukcesy w pracy zawodowej. W szpitalu Mater pracę znajdzie asystent ds. administracyjnych, a KBC Bank zatrudni administratora operacyjnego.

Pracę oferuje też eBay, który kusi pakietem socjalnym, a klinika w Lucan, szuka asystenta radiologii administracyjnej.

Pracowników poszukują też szkoły, albowiem ze względu na powrót dzieci, potrzeb jest więcej osób do utrzymania porządku w tych placówkach. Szkoły zatrudniają tych pracowników indywidualnie lub przez wyspecjalizowane firmy, a te także szukają pracowników na całe i części etatów.

W Cabinteely, Drumcondra, Ranelagh i Sandymount pracę oferuje Tesco, a w wielu lokalizacjach na całej wyspie, osób do pracy szuka detalista Dunnes Stores.

To nie wszystkie oferty pracy, jakie znaleźć można w Centrum Zatrudnienia Intreo, gdyż wiele firm ogłasza się na lokalnych portalach, ale też w prasie wydawanej dla poszczególnych regionów. O wzroście ofert pracy, nadal niewielkim, wspominają również firmy rekrutacyjne, a w poszukiwaniach zatrudnienia, można wesprzeć się pomocą znajomych, którzy mogą wiedzieć o wolnych posadach.

Co istotne, ruszyły już programy aktywizacji i zmiany zawodu dla osób bezrobotnych, a szczegółowymi informacjami służą lokalne oddziały Social Welfare, które chętnie kierują na kursy i szkolenia.

Bogdan Feręc

Źr: Intreo/mat. prasowe

Polska-IE: Udostępnij
Pracodawca Godny Pol
Przez pół kraju pr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian