Kod QR przepustką do pubu

Rządowe Biuro Informacji i Health Service Executive opracowały już system identyfikacji osób w pełni zaszczepionych, które będą mogły korzystać z usług barów, pubów i hoteli wewnątrz pomieszczeń.

System będzie w pełni cyfrowy i wykorzysta do tego technologię kodów QR, gdzie zakodowana zostanie informacja, że posiadacz kodu, może wejść do pubu lub hotelu. System, który zostanie wkrótce wdrożony, będzie również wykorzystywany do podróżowania międzynarodowego, więc wpisuje się w Digital Cert Covid-19.

Źródła rządowe podają, że system uruchomiony zostanie przed 19 lipca, a osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki, będą mogły pobrać kod QR na swój telefon, by stał się on przepustką do raju/restauracji.

Co ważne, dopiero jutro rząd zastanawiać się będzie, w jakiej formie przyjmie system kodów QR na wewnętrzne potrzeby kraju, czyli dopiero poniedziałkowe posiedzenie gabinetu, może przynieść odpowiedź, w jakiej formie będzie obowiązywać.

Rząd ma jeszcze jedną rzecz do rozwiązania, ponieważ organizacje reprezentujące sektor pubów i hoteli wezwały do wprowadzenia szybkich testów antygenowych, by znacznie większa ilość osób, mogła przebywać w pomieszczeniach pubów, restauracji, hoteli oraz pensjonatów. W tym zakresie nie należy jednak spodziewać się przychylnego załatwienia tej sprawy, bo o ile rząd idzie teraz inną drogą, niż zalecenia NPHET, to nie jest aż tak liberalny w tych kwestiach, czyli chyba tylko kod QR, będzie stosowany do identyfikacji osoby „bezpiecznej”.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czynsze są w punkci
„Po prostu nie pow