Kobiety z Irlandii czwarte na świecie

Kobiety zamieszkujące Zieloną Wyspę wyprzedziły tylko mieszkanki Litwy, Mołdawii i Czech, jednak pozycja w rankingu, nie jest powodem do zadowolenia.

Nowe badanie Jakoba Mantheya z TU Drezno, Niemcy oraz dr Jürgena Rehma z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto w Kanadzie, mierzyło spożycie alkoholu na mieszkańca na podstawie danych w 189 krajów w latach 1990-2017. W badaniu ujawniło się, że mieszkanki Irlandii należą do kobiet, które pijają najwięcej, a i najczęściej, chociaż w kraju spadł odsetek pań, które spożywają alkohol. Zgodnie z tym badaniem, reputacja kraju została utrzymana i nadal na świecie Irlandia uważana jest za miejsce, w którym pije się dużo lub bardzo dużo, co przekłada się na 13 litrów czystego spirytusu, jaki w ciągu roku wypija statystyczny mieszkaniec wyspy, a wynik dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wzrosło też globalne spożycie alkoholu, podaje się w wynikach badań, a te opublikowane zostały w piśmie medycznym „Lancet”, więc w 1990 roku statystyczny mieszkaniec naszego globu wypijał 5,9 litra czystego spirytusu na osobę dorosłą, a w 2017 roku było to już 6,5 litra. Z badań wynika też, iż o ile ten trend zostanie utrzymany, to w 2030 roku na głowę mieszkańca ziemi przypadać będzie 7,6 litra czystego spirytusu, który wypity zostanie przez każdego z nas.

We wnioskach postawiono także tezę, iż pomimo podejmowanych prób ograniczenia spożycia alkoholu, a i prowadzenia wielu akcji uświadamiających, wciąż rośnie jego spożycie, a środki, jakie podejmują poszczególne państwa, aby ograniczyć przez swoich mieszkańców spożycie alkoholu, nie są odpowiednie do wyzwań, jakie przed nimi stanęły.

Ciekawie wygląda statystyka dotycząca bezpośrednio Irlandii, a tu pocieszający jest fakt, że spadł odsetek pijących kobiet i z 26% w 1990 r. w 2017 było ich już tylko 13%. Jednak mniejsza liczba pijących kobiet, nie wpłynęła na zmniejszenie się spożycia alkoholu, bo ilość wypijanego przez panie wzrosła o 20%. Pocieszające dla pań z Zielonej Wyspy może być to, że o tle samo wzrosła ilość wypijanego alkoholu przez panów zamieszkujących wyspę.

W 1990 roku z ogółu mieszkańców Irlandii jedna trzecia znalazła się w grupie, która się upija, natomiast w 2017 roku, już 40 procent znalazło się w tej grupie. Idąc tym tropem, można ocenić, że w 2030 roku osób upijających się w Irlandii, będzie o kolejne 2% więcej.

W przewidywaniach globalnych dotyczących 2030 roku nie jest lepiej, bo do tego czasu już połowa populacji ludzkości będzie piła alkohol regularnie, a prawie ¼ potencjalnie będzie się upijać.

Bogdan Feręc

Źr: Lancet

Podziel się:

Everybody lies?
Brexit nie wpłynie
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn