„Kobiety głosują przeciwko Trybunałowi Kontroli Szyjki Macicy” – Tóibín

Departament Zdrowia potwierdził liderowi Aontú Peadarowi Tóibínowi, że termin, w którym roszczenia mogą wpłynąć do Trybunału Kontroli Szyjki Macicy, został przedłużony o sześć miesięcy.

Wypowiadając się w tej sprawie, poseł Tóibín powiedział:

– Przedłużenie terminu, w którym roszczenia mogą być odbierane przez Trybunał Kontroli Szyjki Macicy na tym etapie, wydaje się być ostatnią próbą ratowania Trybunału, w nadziei, że zostanie wniesionych więcej roszczeń. Jasne jest jednak, że kobiety głosują, a zaledwie 17 kobiet zdecydowało się przejść przez Trybunał, podczas gdy w zeszłym roku ponad 100 innych wybrało drogę prawną. Minister musi przyznać, że niesłusznie ignorował obawy grupy 221 Plus, dotyczące natury tego Trybunału.  

E-mail w kwestii Trybunału Kontroli Szyjki Macicy.
Temat:  Zapytanie w imieniu zastępcy Peadara Toibina w sprawie CervicalCheck Tribunal

Drogi Łukaszu,

Dziękujemy za wcześniejszy telefon i zapytanie w imieniu biura posła Peadar Toibina dotyczące aktualizacji w Trybunale CervicalCheck. Poniżej znajduje się obszerna aktualizacja dostarczona przez Departament. Nie wahaj się ze mną skontaktować, jeśli Ty lub poseł Toibin potrzebujecie dodatkowych informacji.

Aktualizacja Departamentu Zdrowia dotycząca Trybunału CervicalCheck (28 stycznia 2022)

Rozumiemy, że na dzień 25 stycznia 2022 r. Trybunał CervicalCheck otrzymał 17 wniosków. Trybunał poinformował, że znaczna część otrzymanych przez niego roszczeń została już rozwiązana. Trybunał otrzymał swoje pierwsze roszczenia dopiero w marcu 2021 r., a wczesne rozstrzygnięcie otrzymanych roszczeń pokazuje, że Trybunał może wnosić roszczenia do rozstrzygnięcia w ciągu miesięcy, a nie lat, w których wiele roszczeń toczyło się przed sądami. Trybunał został powołany do rozpatrzenia zwiększonej liczby roszczeń w tych samych ścisłych ramach czasowych.

Trybunał jest najbardziej odpowiednim miejscem do wysłuchania i ustalenia roszczeń CervicalCheck. Został specjalnie zaprojektowany do tego celu. Jednak sędzia Meenan określił, że udział w jakiejkolwiek alternatywie dla sądów musi być dobrowolny dla wszystkich stron. To, czy zdecydują się skorzystać z Trybunału, zależy wyłącznie od uprawnionych kobiet.

Starannie rozważyliśmy wszystkie obawy dotyczące Trybunału, które zostały zgłoszone przez uprawnione strony i głęboko wierzymy, że Trybunał jest najlepszą możliwą do osiągnięcia alternatywą dla kwalifikujących się roszczeń dla sądów, oferującą znaczne korzyści w porównaniu z normalnym procesem sądowym. Minister przedłużył w tym tygodniu ostateczny termin przyjmowania roszczeń przez Trybunał CervicalCheck do 26 lipca 2022 r. Ustawa o Trybunale CervicalCheck z 2019 r. nie przewiduje dalszego przedłużenia tego terminu.

Uprawnione kobiety z roszczeniami w toku przed sądami, nadal mogą przenieść się do Trybunału i zobaczyć, jak ich roszczenia zostaną szybciej rozstrzygnięte. Rozumiemy, że w ostatnich dniach Trybunał nadal otrzymywał zapytania i roszczenia.

Odpowiednie grupy pacjentów zostały poinformowane o przedłużeniu i planowane są ogłoszenia w czasopismach prawniczych. Komitet Sterujący CervicalCheck został również zaktualizowany na posiedzeniu na początku tego tygodnia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: