Kobiety boją się rodzić

Jak wynika z badania, które przeprowadzono w Cork na 900 kobitach w ciąży, 30% z nich boi się porodu.

Kobiety obawiały się, iż nawet po urodzeniu zdrowego dziecka, wpadną w tzw. depresję poporodową i działo się to we wszystkich przypadkach, których potwierdzono obawy związane z urodzeniem dziecka. Badania wykazały, że ponad 30% respondentek określiła swoje obawy na poziomie „bardzo wysokim, a 5% mówiło, iż ich strach jest „silny”.

Badania wykazały jednocześnie, że większe obawy odczuwały kobiety samotne, niż te które miały partnerów, mężów lub niebawem miały wstąpić w związek małżeński.

Strach przed porodem w 43-procentach przypadków odczuwały kobiety, które miały rodzić pierwszy raz, a panie, które już wcześniej rodziły, stanowiły grupę 33,6-procentową, mówi badanie University College Cork i Liverpool University.

Na podstawie wyników badań wysnuto wniosek, iż personel położniczy, ale też lekarze ginekolodzy prowadzący ciąże, powinni zostać dodatkowo przeszkoleni, aby pomagać kobietom podczas całego przebiegu ciąży, by w konsekwencji rozwiać ich obawy związane z porodem, a to pomoże zmniejszyć odsetek pań, które obawiają się akcji porodowej i późniejszych swoich zachowań.

Bogdan Feręc

Źr: UCC/LU

Znajdź nas:

Wzrosła liczba ofia
Znajdź różnice. W
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn