Kobiety będą płacić niższe ubezpieczenie komunikacyjne?

Najnowsze dane pokazują, że kobiety, które kierowały samochodami, otrzymały o połowę mniej punktów karnych, niż mężczyźni.

To stało się powodem do ponowienia apelu, aby firmy ubezpieczeniowe w Irlandii, obniżyły składki ubezpieczenia komunikacyjnego dla kobiet, co będzie odpowiadać wskaźnikowi bezpieczeństwa wśród kierujących pojazdami pań. Niestety tak łatwo nie będzie, więc ubezpieczalnie, raczej nie zgodzą się na obniżenie opłat dla kobiet, a swoje opinie oparły na decyzji Unii Europejskiej. Orzeczenie z 2012 roku mówi, że ustalanie wysokości składek ubezpieczenia komunikacyjnego, musi być neutralne pod względem płci, więc kobiety i mężczyźni, płacić powinni tyle samo.

Z danych wynika jednak, że mężczyźni, znacznie częściej popełniają wykroczenia drogowe i w 2020 roku, zdobyli ogółem 34 431 punktów karnych, natomiast kobiety, tylko 16 587 punktów.

Ubezpieczyciele twierdzą też, że ich kalkulacje, opierają się głównie o czynniki ryzyka, w tym styl jazdy.

Zwolennicy zróżnicowania wysokości składek ubezpieczenia komunikacyjnego, mają też inne argumenty i przedstawiają policyjne statystyki wypadków, a i tych kobiety powodują znacznie mniej od mężczyzn. Podobnie jest z wypadkami śmiertelnymi na drogach, gdzie spośród 62 zabitych kierowców, 53 stanowili mężczyźni.

Co ciekawe, już wkrótce wiele może się zmienić w opłatach ubezpieczenia komunikacyjnego, co powinno wynikać z unijnej dyrektywy, bo w 2022 roku, wszystkie nowe pojazdy, będą miały wbudowane ograniczniki prędkości. To może wstrząsnąć całym rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli wymusić na ubezpieczycielach, obniżki stawek ubezpieczeń, ponieważ wyeliminuje się wiele zagrożeń, jakie są obecne na naszych drogach.

Samochody produkowane od 2022 roku, będą miały wbudowane czujniki i same odczytywać będą wartości na znakach drogowych, więc odetną dopływ paliwa do silnika, by zmniejszyć prędkość pojazdu.

*

Biedna będzie policja w Polsce, skończą się łowy z krzaków, a i fotoradary staną się zbędne, więc kasa, przestanie płynąć do Skarbu Państwa, a to całkiem pokaźna pozycja w budżecie w naszej ojczyzny.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Prezydent Higgins ot
Soccer star Lewandow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian