Kobiety bardziej odczuły koronawirusową blokadę

Central Statistics Office przeprowadził badania, które miały wskazać, jak społeczeństwo odczuło wprowadzenie restrykcji związanych z blokadą kraju?

Po analizie danych okazało się, że to kobiety bardziej dotknięte zostały pandemicznymi zakazami, a i ujawniono, że to właśnie panie częściej spożywały alkohol i odczuwały przygnębienie. 40% pań odpowiedziało, że odczuwało „depresję lub przygnębienie” w okresie około jednego miesiąca przed badaniem, a takie same odczucia miał zaledwie jeden na czterech mężczyzn. To znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego badania z 2013 roku, bo wtedy tylko 15,1% kobiet, czuło się tak źle. Jak dodaje analityczka z CSO Claire Burke, kobiety w tym badaniu martwiły się najbardziej o utrzymanie więzi społecznych oraz wpływem pandemii na innych ludzi.

27,6% kobiet „wyjątkowo zaniepokojonych” było stanem zdrowia innych osób, a w przypadku panów było to 20,1%.

Trochę niepokojąco wyglądała rubryka związana z alkoholem, dodała Claire Burke, gdyż znacznie więcej kobiet twierdziło, że częściej sięgało podczas blokady po alkohol. 23,4% pań odpowiedziało, że w czterech tygodniach przed badaniem „znacznie częściej” sięgało po alkohol, a w przypadku mężczyzn, tak odpowiedziało 20,9%. ¼ panów odpowiedziała, że pili mniej, a panie udzieliły takiej odpowiedzi w 8,6% przypadków.

35% kobiet poinformowało w ankiecie, że paliło znacznie więcej, a w grupie mężczyzn przyznało się do wzrostu palenia ok. 25% respondentów. Ponad 50% pań przyznało się, że je więcej śmieciowego jedzenia, a wśród panów była to grupa 35% badanych. 48% pań chciało zaraz po zniesieniu blokady wrócić na swoje poprzednie stanowisko pracy i te odpowiedzi przewijały się wśród odpowiadających, które swoje obowiązki zawodowe wykonywały w domach. Takiego zdania było natomiast 31,7% panów.

21% kobiet powiedziało też, że opiekuje się zależnym od nich członkiem rodziny lub najbliższych znajomych, a w przypadku męskiej części populacji było to 15% i miało związek z sytuacją w kraju. W związku z blokadą Irlandii i przebywaniem w domach 9% pań stwierdziło, iż ma problemy z wychowaniem dzieci, a tylko 6% panów, nie radziło sobie z pociechami. 11% pań miało trudności z wykonywaniem pracy zawodowej w domach, a działo się tak z powodu obecności rodziny, natomiast panowie zgłaszali takie problemy w 9% odpowiedzi.

Badanie przeprowadzone przez CSO odbywało się w dniach pomiędzy 23 kwietnia a 1 maja i wzięła w nim, udział reprezentatywna grupa mieszkańców kraju.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij...
President urges Pole
Przez koronawirusa z
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish