Kobieta w męskim świecie

Pierwsza na świecie maklerka giełdowa Oonah Keogh urodziła się w Dublinie w 1903 roku.

Dorastała na Shrewsbury Road w Ballsbridge. Jej rodzina przywiązywała dużą wagę do edukacji, dzięki czemu Oonah uczęszczała do doskonałych szkół zarówno w Irlandii, jak i w Wielkiej Brytanii.


Od najmłodszych lat była bardzo świadoma imponującego i zdominowanego przez mężczyzn świata finansowego. Jej ojciec, Joseph, był członkiem Irlandzkiej Giełdy Papierów Wartościowych i zasłynął w latach 80. XIX wieku, kiedy mając zaledwie 24 lata został najmłodszym menedżerem banku w historii Irlandii.
Oonah studiowała przez pewien czas w Londynie, po czym spędziła dwa lata podróżując po Europie i Afryce Północnej. W tym okresie odkrywała nowe kultury, zagłębiała się w lokalne tradycje i uczyła się francuskiego.


Wkrótce po powrocie do Londynu otrzymała od ojca zaproszenie do podjęcia pracy w jego firmie, Joseph Keogh i Company Stockbroking. W czasach Oonah kobietom trudno było rozpocząć karierę, ale ta oferta stanowiła dodatkowe wyzwanie, ponieważ giełda w Dublinie nigdy wcześniej nie przyjmowała kobiety.
W rzeczywistości żadna giełda na świecie nie zatrudniała płci pięknej…
Keogh złożyła podanie a na swoją korzyść miała dwa główne czynniki. Po pierwsze, była niezwykle zdolna. Jej wykształcenie było imponujące, a osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji nie mogły zaprzeczyć, że posiada wszystkie niezbędne umiejętności.
Drugim czynnikiem była konstytucja. W tym czasie Irlandzkie Wolne Państwo dopiero formowało się, a nowa konstytucja niedawno weszła w życie. Artykuł 3 gwarantował w nim równość szans wszystkim obywatelom Irlandii, niezależnie od płci. Więc wniosek Oonah nie mógł zostać odrzucony wyłącznie za bycie kobietą.

Według słów Oonah cała ta sprawa wywołała „konsternację i sensację”, ale po trzech tygodniach została mimo wszystko przyjęta. Tym samym w 1925 roku Oonah Keogh stała się pierwszą kobietą na świecie, która dołączyła do elity pracowników giełdy.


Pozostanie na swojej pozycji przez następne 14 lat, dowodząc, że kobieta może sprostać wymaganiom i wyzwaniom świata finansów.
Zmarła w 1986 roku i chociaż dołączyła do Irish Stock Exchange w 1925 roku. Zajęło jej prawie 50 lat, aby zobaczyć ten wyczyn na innych giełdach – czyniąc swoje osiągnięcia jeszcze bardziej imponującymi.


Pierwsze kobiety zostały przyjęte na giełdy w Nowym Jorku i Londynie odpowiednio w 1967 roku i 1973 roku.
Przemysław Zbieroń
Fot. Google


Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij