Koalicjant krytykuje ministra we własnym rządzie

W polityce zazwyczaj jest tak, że koalicja, nawet ekstremalna, jak w przypadku Irlandii, chroni swoich ludzi, więc odpiera ataki opozycji.

W Republice jest inaczej, bo koalicyjne Fine Gael ma za złe ministrowi budownictwa z Fianna Fáil, że wyruszył w objazd kraju. Mówi się, że podróż ministra O’Briena w czasie, kiedy obowiązuje piąty poziom ograniczeń, jest co najmniej nie na miejscu, bo powinien pracować we własnym gabinecie, a spotykać się wyłącznie wirtualnie. W planach ministra Darragha O’Briena znalazły się odwiedziny w 9 hrabstwach, co wyraźnie zaskoczyło Fine Gael, a i mówią o błędnej decyzji szefa resortu.

Do chóru niezadowolonych dołączyła również opozycja parlamentarna, która pozwala wypowiedzieć się koalicjantowi, gdyż wyrzuty z tego powodu, są raczej łagodne.

To wszystko minister O’Brien mógłby puścić mimo uszu, więc twierdzić, iż to podróż niezbędna, gdyby nie jeden fakt, więc przytyki płynące z samej Fianna Fáil. Otóż wielu członków ugrupowania, które reprezentuje Darragh O’Brien, również niechętnie spogląda na wyprawę ministra i twierdzą, że wybrał zły moment na wizytę gospodarską, o ile taką w ogóle jest. Otwarci krytycy O’Briena są zdania, że minister, buduje swoją popularność w szeregach, a wszystko przed przyszłorocznymi wyborami w partii, gdzie może stać się jednym z konkurentów do fotela szefa ugrupowania, więc konkurować o fotel przywódcy z Micheálem Martinem. Minister ma też jakoby gromadzić grupę zwolenników, aby zwiększyć swoje szanse na wybór, czyli w konsekwencji, przejąć schedę po Martinie, a nawet zostać przez jakiś czas premierem.

*

Tym razem w szeregach Fianna Fáil pojawił się znikąd Brutus, a ten, jeszcze delikatnie, ale zaczyna podgryzać rękę, która wyniosła go do ministerialnych gabinetów. To taka mała analogia do premiera Endy Kenny’ego i kariery Leo Varadkara.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wielka Brytania –
Bomba została odpal
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian