Koalicja wszelkich opóźnień

Rząd zrealizował zaledwie 30% swojego dotychczasowego celu dotyczącego wolnych mieszkań.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin skrytykował rząd za niewykonanie strategii dotyczącej wolnych domów. Dokument opublikowany przez posła Ó Broina pokazuje, jak wiele brakuje rządowi do realizacji celów.  

Dane Departamentu Mieszkalnictwa pokazują, że dotychczas tylko 1672 domy zostały dostarczone w ramach trzech programów rządowych; Naprawa i dzierżawa, kupuj i odnawiaj oraz z Funduszu Mieszkaniowego. Celem rządu we wszystkich trzech programach było 5600 domów.

Poseł Ó Broin powiedział:

– Od czasu wprowadzenia przez rząd trzech projektów wolnych mieszkań, z docelowej liczby 5600 oddano do użytku tylko 1672 domy. Tylko 198 domów zostało przywróconych do użytku w ramach programu napraw i dzierżawy do końca sierpnia 2020 r., a to bardzo słaby wynik, biorąc pod uwagę, że były minister ds. mieszkalnictwa Simon Coveney wyznaczył cel dostarczenia 3500 mieszkań do 2021 r. 670 nowych domów socjalnych dostarczonych, było za pośrednictwem Kupuj i odnawiaj do końca 2020 r., natomiast tylko 804 domy zostały zakupione z funduszu Agencji Mieszkaniowej o wartości 70 milionów euro, pomimo 1600 domów, które miały być dostarczone w 2020 r. w ramach programu Odbudowa Irlandii. Jest to bardzo rozczarowująca stopa zwrotu, biorąc pod uwagę, że ostatni spis ludności z 2016 r. wykazał 189 000 wolnych domów w całym kraju, a katalogi Geo potwierdziły 90 000 z tej liczby. Dostarczenie mieszkań w ramach programu Napraw i Leasingu można określić jedynie, jako ogromną porażkę. Pomimo 3500. celu wyznaczonego przez ministra Coveneya. Cztery lata później i pomimo zmian w programie w 2018 r., rząd osiągnął zaledwie 5,7% swojego celu. Fundusz mieszkaniowy o wartości 70 mln euro kupił tylko 804 domy na koniec 2020 r. Rozczarowuje fakt, że pomimo zaoferowania 1800 mieszkań i docelowo 1600 nieruchomości, które miały zostać oddane do 2020 r., jest rozczarowujące. Ani ten rząd, ani ostatni nie zapewniły wystarczających środków finansowych, ani wsparcia, aby zapewnić, że programy te osiągną swoje cele. Programy powinny były wykazać większą elastyczność, a mniejsze, bardziej wiejskie władze lokalne należało udzielić w celu przywrócenia domów do użytku. Minister ds. Mieszkalnictwa musi wyznaczyć nową i bardziej ambitną strategię. Powinno to obejmować wyznaczonego urzędnika ds. wolnych domów w każdym urzędzie lokalnym, zwiększone wykorzystanie uprawnień CPO przez rady, wdrożenie określonego programu, we współpracy z Departamentem Zdrowia i Departamentem Mieszkalnictwa, w celu sprowadzenia niektórych domów do schematu Fair Deal z powrotem do użytku; a poszczególne władze lokalne muszą określić szczegółowe cele roczne dotyczące zwrotu wolnych domów do użytku.

*

Z posłem Ó Broinem należy się zgodzić w całej rozciągłości, a potwierdzeniem niech będzie moja ostatnia rozmowa z lokalną działaczką i członkinią partii Aontú z Galway Nualą Nolan, która na swojej facebookowej witrynie, zamieszcza wiele zdjęć pustostanów, jakie znajdują się w stolicy zachodniego wybrzeża. Nuala dodała, że to, co prezentuje na Facebooku, to zaledwie niewielki wycinek ilości pustych domów i mieszkań w Galway.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Południe i zachód
Konieczne są pilne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian