Koalicja w trzech odsłonach

Tworząca się koalicja rządowa postawiła pierwszy znaczący krok, a tym jest publikacja wyników wewnętrznego głosowania.

Pierwszym ugrupowaniem, które opublikowało wyniki głosowania, a w tym przyjęcie do realizacji umowy koalicyjnej jest partia obecnego premiera Leo Varadkara Fine Gael. Członkowie partii Fine Gael uznali, iż umowa powinna być skonsumowana, więc zgodzili się na jej przyjęcie. Ogółem za wejściem w koalicję i tworzeniem rządu z Fianna Fáil oraz Green Party opowiedziało się 80% uprawnionych do oddania głosu, co pozwala na przyjęcie programu nakreślonego przez liderów.

Za wejściem do koalicji głosowało 57% radnych reprezentujących Fine Gael, 71% delegatów okręgowych, 90% posłów z tego ugrupowania także opowiedziało się za współpracą parlamentarno-gabinetową, oraz 85% członków Rady Wykonawczej dało swoje zielone światło do działań.

Komentując wyniki, szef Fine Gael Leo Varadkar powiedział, że spodziewa się, iż Fianna Fáil i Green Party, również podejmą taką decyzję.

Ogłoszenie wyników głosowań w Fianna Fáil i Green Party spodziewane jest w najbliższych godzinach.

Aktualizacja 19:50

Fianna Fáil stanęła w jednym szeregu z Fine Gael, co oznacza, że ugrupowanie przyszłego premiera zgodziło się na przyjęcie umowy koalicyjnej i współtworzenie rządu. Partia Martina przyjęła program koalicyjny 8194 głosami z 11 058 osób biorących udział w głosowaniu, czyli 74% członków tego ugrupowania chce przez kolejne ponad 4 lata współpracować z Fine Gael i Green Party.

Obecnie czekamy na wynik głosowania w Partii Zielonych

Aktualizacja 20:39

Członkowie Partii Zielonych głosowali za poparciem programu koalicyjnego. 76% członków green Party popiera tę umowę.

Umowa koalicyjna została przyjęta, natomiast jutro oficjalnie poznamy kandydata na stanowisko premiera, którym zostanie lider Fianna Fáil.

C.D.N.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Informacja prasowa:
POLICYJNA MAPA WYPAD
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish