Koalicja uzgodniła stanowisko

Wczoraj przez cały dzień trwały rozmowy w grupach roboczych, a dotyczyły uzgodnienia stanowisk w zakresie odpowiedzi na propozycje Partii Zielonych, by to ugrupowanie dołączyło do rządu.

Nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje, ale strony zgodziły się, aby uzgodnienia przelano teraz na papier, więc przygotowano odpowiedni dokument. Tak się stało i dzisiaj wieczorem lub jutro rano Partia Zielonych otrzyma od koalicji Fianna Fáil/Fine Gael odpowiedzi na nurtujące ją pytania, a dokument stanie się podstawą do dalszych działań.

Wiadomo z całą pewnością, że uzgodniono już najważniejsze dla Zielonych sprawy, a spotkanie liderów trzech ugrupowań zaplanowane jest wstępnie na środę lub czwartek.

Jeżeli zapowiedzi zostaną potwierdzone, a w propozycjach przystąpienia do koalicji, znalazły się rozwiązania, które zadowalać będą ugrupowanie Eamona Ryana, to już w tym tygodniu możemy oczekiwać informacji, iż do koalicji przystępuje również Partia Zielonych i będzie współtworzyć gabinet oraz irlandzkie prawo.

Na tym jeszcze się nie skończy, bo do powstania nowego rządu, potrzebne jest głosowanie Oireachtas, a zgromadzenie musi wyrazić zgodę, aby to Micheál Martin stał się kolejnym premierem i oficjalnie sformował gabinet.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael Press Office

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish