Koalicja straci większość? Szybko, jeżeli tak dalej pójdzie

Ostatnie wydarzenia w Partii Zielonych mogą wskazywać, że wkrótce, misterny plan obecnego premiera Micheála Martina legnie w gruzach.

Wszystko zależy od Green Party, która ma problemy z własnymi posłami, a ci, jako żywo, głosują od pewnego czasu przeciwko ustawom zgłaszanym przez koalicję. W tej kwestii ważnymi są posłanka Neasa Hourigan oraz poseł wiceminister Joe O’Brien, którzy albo głosują przeciwko ustawom, albo wstrzymują się od głosu.

Tu właśnie pojawić się powinien lider Eamon Ryan, który wprowadzi porządek w szeregach lub stanie się prekursorem rozmontowania rządu, bo tracąc nikłą przewagę, koalicja straci możliwość sprawnego rządzenia.

Dla przypomnienia należy powiedzieć, że koalicja Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, ma zaledwie trzy głosy przewagi, a potencjalnie tracąc dwa, będzie w niezwykle trudnej sytuacji podczas głosowań. Nie można wykluczyć, iż w takiej sytuacji, koalicja, o ile jeden z jej przedstawicieli zachoruje, znajdzie się w sytuacji patowej, więc opozycja zablokuje możliwość przegłosowania ustawy lub innego projektu rządu.

Jeszcze gorzej będzie, jeżeli Ryan postanowi pozbyć się krnąbrnych posłów, więc wyrzuci ich z ugrupowania, by pokazać, że jest twardym przywódcą, a wtedy, koalicja na stałe pozostanie z jednym głosem przewagi.

Obecnie mówi się, że posłowie mogą doczekać się kar porządkowych, a nawet zawieszenia w prawach członka partii, a to także równać się będzie z utratą dwóch „pewnych” głosów w koalicji. W tej sprawie Eamon Ryan rozmawiał już z liderami Fianna Fáil i Fine Gael, czyli Micheálem Martinem i Leo Varadkarem, którzy sugerowali, iż należy zastosować pewien środek restrykcyjny, by zachować jedność w szeregach.

Cóż dodać? Sypie się koalicja, sypie się rząd, a opozycja, zaczyna zacierać ręce, bo do wcześniejszych wyborów coraz bliżej.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Fianna Fáil reaguje
Ryanair podał Irlan
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish