Koalicja rodzi się w bólach

Mieszkańcy Irlandii mogliby mieć przekonanie, że skoro sytuacja gospodarcza kraju nie rysuje się najlepiej, to właśnie kwestie gospodarcze zdominują rozmowy o przyszłej koalicji, jaka po bólach przepowiadających, doszła do momentu narodzin i pokazała się już główka.

Tu jednak doszliśmy do jednego z trudniejszych momentów porodu, bo na świat należy wypchnąć ramiona, ale nie będzie to proces gładki, a i można stwierdzić, że przybrał formę narodzin pośladkowych, czyli komplikacje pojawiły się już w czasie akcji porodowej. Tak, proces tworzenia koalicji jest trudny, a można pokusić się nawet o stwierdzenie, że dziwny, gdyż politycy, zamiast zajmować się kwestiami gospodarczymi, zabawiają się klimatem, który wyszedł obecnie na plan pierwszy i dominuje podczas ostatnich dni rozmów.

Angażując się w debaty koalicyjne, Green Party sygnalizowała, że ważną częścią ich programu jest natura i jej ochrona, co oczywiście jest ważne, ale ugrupowanie Eamona Ryana zapomniało chyba, że ważniejsza jest obecnie gospodarka, aby w ogóle było co chronić, a i mieć na to fundusze.

Odnoszę wrażenie, że ostatnie dni pokazały, iż zarówno Fianna Fáil, jak i Fine Gael, chcą stworzyć gabinet większościowy za wszelką cenę, więc pozwalają na ten klimatyczny chocholi taniec Zielonym, by ci, w chwili głosowania przez parlament kandydatury nowego premiera, oddali głos na kandydata zaproponowanego przez Fiannę, a ten utworzy rząd, który będzie miał większość.

Później już jakoś pójdzie i skoro gabinet stanie się ciałem, to będzie można trochę utemperować zapędy przystawki, której pomysły zejdą na plan dalszy.

Niestety trochę słabo aktualnie wygląda cała sytuacja z tworzeniem koalicji trzech ugrupowań, a i widoczny zaczął być brak pomysłu na władzę, skoro pozwala się na propozycje, a te z całą pewnością będą kosztowne. Można też nabrać podejrzeń, że gra, jakiej jesteśmy świadkami, ma tylko jeden cel, a tym jest sama władza i nobilitacja, jaką wraz z wejściem do rządu, doczeka się po latach politycznego marazmu Green Party.

Bogdan Feręc

Źr.gł: Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Mniej zakażeń –
Poradnik kierowcy: J
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish