Koalicja prawie jest, perspektywa przyspieszonych wyborów też

Trwa właśnie proces przyjmowania przez członków trzech ugrupowań umowy koalicyjnej, ale to proces trudny, ponieważ we wszystkich partiach są przeciwnicy takiego mariażu.

Najwięcej głosów przeciwnych słychać w obozie Zielonych, chociaż i w Fine Gael dużo jest przeciwników, ale co ważne, przeciwników współpracy i z Fianna Fáil, jak i z Green Party. Podobnie jest w Fianna Fáil, chociaż lider i przyszły premier Micheál Martin ma najmniej powodów do zmartwień, bo w tej partii, żądza władzy jest na tyle wysoka, iż jej członkowie zrobią dużo, by zostać ugrupowaniem zasiadającym w budynkach rządowych.

Zwolennicy trójnogiej koalicji muszą przygotowani być jednak na nieco inny od spodziewanego rozwój wypadków, gdyż o ile Zieloni nie zgodzą się na przyjęcie dokumentu, zrezygnują tym samym z wejścia do gabinetu, a to w prostej linii oznacza rząd mniejszościowy, a złożony tylko z Fianna Fáil i Fine Gael. Dlatego m.in. do tej pory, Leo Varadkar prowadzi rozmowy z posłami niezależnymi, więc szuka innego wsparcia, gdyby Zielonym przyszło do głowy odrzucić umowę o koalicji parlamentarno-rządowej.

Fine Gael poinformowało również, że przygotowane jest na rządzenie w warunkach gabinetu mniejszościowego, ale chyba ważniejsze stało się, iż zwiększyły się i to ponownie od chwili lutowych wyborów, szanse na wcześniejsze pójście do urn.

Tu dodać należy, iż będzie też wygrany takiego rozwiązania, czyli braku umowy koalicyjnej trzech, a tym stanie się Sinn Féin, które będzie miało znacznie większe możliwości oddziaływania na dualistyczny gabinet Martina i Varadkara.

Rozwiązania koalicyjnej zagadki powinniśmy spodziewać się w najbliższych godzinach, ale mówi się też o poniedziałku, czyli potrzebna jest nam obecnie cierpliwość, bo dowiedzieć się, jak wyglądać będzie kolejny gabinet. Na marginesie można dodać, że o ile Zieloni nie wejdą do rządu, powstanie koalicja mniejszościowa, a pod naporem opozycji gabinet zmuszony będzie do dymisji, to Micheál Martin, będzie najkrócej urzędującym irlandzkim premierem.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Czarne chmury nad se
Pogrzeb detektywa Co
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish