Koalicja może się rozpaść

Kiedy pojawiły się wezwania, aby wstrzymać realizację zapisanej w budżecie podwyżki podatku węglowego, do społeczeństwa dołączyli niektórzy posłowie i zaczęli wywierać presję na swoich partyjnych liderów, by zablokowali ten ruch.

Tak działo się w obu największych ugrupowaniach koalicyjnych i posłowie Fine Gael oraz niewielka grupa z Fianna Fáil skierowali do Leo Varadkara i Micheála Martina żądanie, by podwyżka podatku węglowego, została przełożona na inny czas, więc po zakończeniu kryzysy energetycznego lub na przyszły rok.

Niestety w wysiłkach, aby podnieść ceny za nośniki energii, nie ustaje szef Zielonych i w swoim wystąpieniu minister środowiska Eamon Ryan powiedział, że nowe stawki podatku węglowego, zaczną obowiązywać od przyszłego miesiąca, czyli zgodnie z zapowiedziami.

Co istotne, liderzy koalicji, nie są jeszcze przekonani, czy podwyżkę podatku węglowego można opóźnić, ale wszystko wyjaśni się w najbliższych dniach, bo dzisiaj rozpoczynają się spotkania przywódców partyjnych z członkami Fine Gael i Fianna Fáil, a jednocześnie prowadzone będą rozmowy na łonie szefów koalicji rządzącej.

Wiadomo już teraz, że z całą stanowczością sprzeciwić się ma pomysłowi przesunięcia w czasie podwyżki Eamon Ryan, ale to może wywołać głębokie tarcia i współpraca rządowa może być nawet zakończona.

Wszystko zależy od tego, jak mocne naciski na swoich szefów wywierać będą posłowie, więc czy zażądają odejścia od podwyżek i czy postawią sprawę na ostrzu noża. W terenie nastroje w obu partiach rządzących są wręcz waleczne i mówi się, że o ile koalicja wprowadzi nowe wyższe stawki podatku węglowego, co bezpośrednio uderzać będzie w gospodarstwa domowe, zakończą współpracę z Zielonymi, a następnie może dojść do buntu parlamentarnego i posłowie oraz senatorowie Fine Gael i Fianna Fáil, odmawiać mogą udziału w głosowaniach razem z przedstawicielami Partii Zielonych. To może doprowadzić też do żądania, by największe ugrupowanie trzymające władzę, rozwiązały kolację z Zielonymi, bo ta zaczyna być dla nich szkodliwa. Jest też jeszcze jedna możliwość i poprzez rezygnację z podwyżki podatku węglowego, co jest autorskim pomysłem Zielonych oraz promotora Ryana, ów podejmie decyzję o wyjściu z rządu i zakończeniu współpracy koalicyjnej.

Sprawa nabiera właśnie tempa, a wszystko stanie się jasne w tych dniach i pojawia się nadzieja, że w tym roku, podwyżki podatku węglowego nie będzie. Jak wiemy ze źródeł zbliżonych do partii rządzących, sprawie zaczął przyglądać się intensywnie minister finansów Paschal Donohoe i wydatków oraz reform Michael McGrath.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Informacja własna

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Putin ścigany za zb
Koniec pomocy państ
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська