Kilkaset tysięcy szybkich testów trafi do irlandzkich firm

Irlandia powoli przygotowuje się do ponownego uruchomienia, a to za sprawą zapowiedzi rządu, iż prawdopodobnie, po 5 maja, będziemy mogli uruchomić większość zakładów produkcyjnych i handlu detalicznego.

Podjęto również decyzję, aby w kraju wprowadzić kilka środków zabezpieczających, które jednocześnie wykrywać będą osoby potencjalnie zakażone koronawirusem, co pomoże w ograniczeniu ilości transmisji. Już wkrótce, w Irlandii pojawi się w użyciu 300 000 szybkich testów antygenowych, a te, jako program pilotażowy, rozesłane zostaną do firm, które proponować będą je swoim pracownikom.

O ile testy produkowane przez firmę biotechnologiczną Roche, spełnią pokładane w nich nadzieje, trafią do wszystkich przedsiębiorstw w kraju, które będą mogły, w razie potrzeby lub kiedy wystąpi podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2, skontrolować pracowników.

Szybki test antygenowy, jaki proponuje firma Roche, jest mniej inwazyjny, więc nie jest aż tak nieprzyjemny, jak pobieranie wymazów z gardła i nosa, a jednocześnie określa się jego skuteczność na ponad 90%. Obecnie szybkie testy dostarczone zostaną firmom budowlanym oraz innym, które dzisiaj rozpoczynają powrót do działania, a i będą dostępne w aptekach, do prywatnego użytku. Ważne jest, że testery, przekazane zostaną sektorowi prywatnemu, co jest istotne z powodów ekonomicznych.

Rzecznik firmy Roche powiedział:

– Do tej pory dostarczyliśmy ponad 300 000 szybkich testów antygenowych do sektora prywatnego i szacujemy, że do końca kwietnia liczba ta podwoi się, ponieważ branże chcą wrócić do biznesu.

To nie koniec wdrażania programu testowego, o czym poinformowała Covid-19 Rapid Testing Group i w raporcie zaznacza, iż zaleciła, by szybkie testy antygenowe, dostępne były w formie pilotażowej w szkołach, instytucjach, sklepach i innych miejscach pracy. O ile testy wykażą swoją przydatność, powinny być dystrybuowane przez rząd do każdego przedsiębiorstwa w kraju, niezależnie od jego wielkości.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nauczyciele nie są
Powstanie centrum zi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian