Kilka tysięcy firm będzie musiało oddać pieniądze z TWSS

The Temporary Wage Subsidy Scheme (TWSS) stworzony został dla przedsiębiorców, którzy mieli problemy z wypłatą wynagrodzeń dla swoich pracowników i jest to pomoc państwowa, a z tej należy się rozliczyć.

Jak się jednak okazuje, część firm, nie dopełniło wszystkich formalności i Revenue, domaga się zwrotu nieprawnie pobranych funduszy. Obecnie mówi się o ponad 6000 przedsiębiorstw, które mogły dopuścić się zaniedbań, a w konsekwencji, będą musiały zwrócić Skarbowi Państwa ok. 300 mln €. Irlandzki Urząd Skarbowy to nie jego polski odpowiednik, więc firmy, które do tej pory, nie złożyły dokumentów potwierdzających, że pieniądze z TWSS wydane zostały na pensje pracowników, mogą to wciąż zrobić, chociaż upłynął termin rozliczenia.

Jak twierdzą przedstawiciele Revenue, ale powiedział też o tym minister finansów Paschal Donohoe, przedłużono okres, w jakim można składać wyjaśnienia i dostarczyć dokumenty, co uchroni przedsiębiorstwa przed sankcjami ze strony Urzędu Skarbowego.

Z informacji podanych przez ministra Donohoe wiemy, że z programu TWSS, skorzystało w Irlandii 66 500 firm, a 10% z nich, nie rozliczyło się z otrzymanych pieniędzy. Braki w dokumentacji dotyczą okresu od marca do sierpnia tego roku, a termin rozliczenia upływał 1 października. Kiedy okazało się, że wiele firm nie złożyło odpowiednich deklaracji, Revenue wspaniałomyślnie przedłużyło okres, w którym można było bez konsekwencji dostarczyć potwierdzenia, ale było to zaledwie 5 dni. Również wtedy ponad 6000 przedsiębiorstw z całego kraju, nie przesłało do Revenue odcinków wypłat wynagrodzeń, co z kolei stało się podstawą do decyzji, a ta podjęta została za zgodą Ministerstwa Finansów, iż termin składania rozliczeń, przesunięty został kolejny raz.

W tym jednak przypadku nie podano konkretnej daty, ale mówi się, że ostateczny termin złożenia deklaracji, upłynie wraz z końcem roku. Po tym terminie lub w chwili, kiedy firma odmawiać będzie złożenia wymaganych przez Revenue dokumentów, firmy doczekają się pewnych sankcji, w tym nakazu zwrotu pobranych zapomóg, ale i nałożone mogą na nie zostać kary finansowe oraz wykluczone będą z innych programów pomocowych rządu.

Program TWSS działał w okresie od 26 marca do 31 sierpnia, a kosztował Skarb Państwa łącznie 2,9 mld €, natomiast przedsiębiorstwa, mogły się ubiegać o dopłatę w wysokości maksymalnej 85% wynagrodzenia pracownika sprzed pandemii. Z tego programu pomocowego korzystały zarówno małe, jak i średnie firmy, ale też te, które zatrudniają dużą ilość pracowników, więc np. RTE, Boots, Starbucks, Aer Lingus, Ryanair, Church of Scientology i Irish Independent.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
OECD expects Polish
Rząd obawia się ś
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian