Kilka godzin przed odlotem

Dantejskie sceny, jakie mają obecnie miejsce na lotnisku w Dublinie, wcale nie muszą odejść w najbliższych dniach i miesiącach do historii.

DAA licząc, że poprawi sprawność odpraw bagażowej i bezpieczeństwa, podniosło czterokrotnie stawki za nadgodziny, więc w ten sposób chce przekonać pracowników, aby zostawali na stanowiskach dłużej. Wciąż prowadzona jest też akcja rekrutacyjna, czyli podejmowane są próby zatrudnienia większej ilości pracowników, ale jak do tej pory, na stołecznym lotnisku nie zmieniło się właściwie nic. Kolejki do odpraw są długie, często trzeba czekać nawet na wejście do terminali, a co ważne, linie lotnicze zaktualizowały zalecenia dla podróżnych.

Władze portu lotniczego w Dublinie mówią, że ze względu na trudny okres, w jakim znalazło się lotnisko, do odprawy należy stawić się przynajmniej na trzy godziny przed odlotem, jednak dalej posunęli się przewoźnicy, którzy mówią, jak np. Ryanair, że optymalnym czasem będzie cztery godziny przed odlotem.

To nie wszystko, co może spotkać pasażerów w najbliższych dniach, gdyż okres świąteczny znacznie zwiększy ruch pasażerski na dublińskim lotnisku, a podróży będzie w tym okresie znacznie więcej, co wynika z danych za lata poprzednie. W związku z tym stołeczny aeroport może całkowicie utracić zdolność odpraw pasażerskich, a nie jest wykluczone, że na te oczekiwać się będzie nawet powyżej pięciu godzin.

Znacznie usprawniono natomiast kontrole dla osób przylatujących na wyspę, bo obywatele UE, właściwie mignąć muszą jedynie unijnym paszportem lub dowodem osobistym, by przejść przez bramki, a ściślej kontrolowane są teraz osoby spoza UE. Zmniejszono też obsadę osób kontrolujący pasażerów przylatujących na wyspę, jednak i to nie przynosi pozytywnych rezultatów, bo kolejki odlatujących, wciąż się wydłużają.

Do kierowania ruchem pasażerów przed odprawą skierowano na lotnisko większą ilość funkcjonariuszy Gardy, by w odpowiedni sposób zarządzali ilością osób w terminalach. Takie działanie wymuszone zostało przez ogromną ilość osób oczekujących na odprawę bezpieczeństwa, a stworzyło to wiele zagrożeń, w tym dla bezpieczeństwa samych podróżnych. Zarządzono również, że w terminalach, może przebywać odpowiednia ilość osób, aby zachować drożne drogi ewakuacyjne na wypadek zdarzeń losowych.

Najwięcej trudności z odprawą mają pasażerowie, których loty zaplanowane są między 6 – 11 rano i w godzinach od 16:00 do 20:00. W innych godzinach czas oczekiwania na odprawę może być krótszy, chociaż nie można powiedzieć, że dwie godziny to dobry wynik.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd zapłaci za pr
Sinn Féin mogłoby
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська