Kildare kipi ze złości

Wczoraj gabinet podjął decyzję, iż zniesie ograniczenia w zablokowanych hrabstwach Laois oraz Offaly, a pozostawi je w Kildare.

Z słów rządu wynika, że zarówno w Offaly, jak i w Laois, udało się opanować sytuację, a ilość wykrywanych przypadków koronawirusa, jest na tyle mała, iż można zdjąć z tych miejsc blokady. Inaczej jest w przypadku Kildare, gdzie o ile ilość zakażeń spada, to wg Rady Ministrów, nie jest na tyle niska, by można było otworzyć hrabstwo i zezwolić na uruchomienie biznesów.

Decyzja ta spotkała się w pierwszej chwili z dużym rozczarowaniem, bo blokada Kildare trwać ma jeszcze do 6 września, by następnie przerodzić się w jawną złość i wrogość w stosunku do rządu.

Zdania społeczeństwa Kildare w tym zakresie, są podzielone, gdyż część osób mówi, że rząd działa zbyt zapobiegawczo, a kolejna część jest przekonana, iż w ten właśnie sposób, niszczy hrabstwo i przyczyni się do upadku wielu firm. Ze świecą natomiast szukać można osób, które pozytywnie przyjęły decyzję, więc procent zadowolonych z utrzymania blokady, jest raczej niski.

Prawe ze łzami w oczach o pozostawieniu blokady i innych ograniczeń mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Stephen Donnelly, który przekonywał mieszkańców hrabstwa Kildare, że taka decyzja była konieczna, ale niewiele osób udało się ministrowi przekonać do swoich oraz rządowych racji, a decyzja, podjęta została na podstawie zaleceń Narodowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

Już wczoraj wiele osób z Kildare mówiło, co można było zobaczyć w mediach, również społecznościowych, że rząd nie jest już ich rządem, a i o ile nie mieli takich planów, to właśnie je zmienili i dzisiaj pojadą do Dublina, by manifestować. Część osób przypominała komentującym i wyrażającym swoje opnie publicznie, że jednak nadal obowiązuje zakaz opuszczania hrabstwa, ale przeciwnicy pozostawienia obostrzeń stwierdzali, iż mało ich to interesuje i na stołecznej manifestacji, z całą pewnością się pojawią.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rząd w chaosie. Kto
Polityka mieszkaniow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian