Kiła bezobsługowo

W związku z epidemią kiły, jaka ogłoszona została w Irlandii, szpital Św. Vincenta w Dublinie, uruchomił bezobsługową klinikę chorób płciowych.

Bezobsługowe centrum badań w szpitalu St. Vincent’s działać będzie w każdy piątek od 8:30 do 16:00 z godzinną przerwą na lunch, a w nim, właściwie bez kontaktu z personelem, będzie można samodzielnie pobrać próbkę i oddać do badania. Same próbki oznaczone będą numerami, a wyniki mogą być podane za pośrednictwem informacji telefonicznej lub odebrane osobiście po podaniu numeru badania.

Irlandzkie Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia stwierdziło, iż kiła jest po pierwsze bardzo zakaźna, a po drugie da się ja leczyć, więc ważne jest, by ujawnić jak najwięcej przypadków. Obecnie wskaźniki zakażeń kiłą wciąż rosną, co może doprowadzić do znacznej ilości kolejnych zakażeń, z którymi irlandzka służba zdrowia, nie poradzi sobie w krótkim czasie.

Objawami kiły w pierwszym stadium po zakażeniu są owrzodzenia narządów płciowych, wysypka i niekiedy problemy z oczami, przede wszystkim zapalenie błony naczyniowej oka. Następnie objawy zanikają i choroba rozwija się w stanie utajonym, zakażając narządy wewnętrzne. Późniejsze problemy wywołane kiłą mogą prowadzić do rozmaitych schorzeń, w tym problemów z sercem, mózgiem, oczami i układem nerwowym.

*

Dla przykładu można dodać, co trzeba traktować bardziej jako ciekawostkę, że zarażony kiłą był jeden z najsłynniejszych przestępców Ameryki, czyli Al Capone i u niego choroba rozwijała się w mózgu. Zmarł 25 stycznia 1947 roku, a za przyczynę śmierci uznaje się zawała serca, chociaż niektórzy medycy uważają, iż była to konsekwencja nieleczonej kiły.

Bogdan Feręc

Źr: The Health Protection Surveillance Centre

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Handel z Północy w
Zaproponowana reform