Kierowcy wiele godzin spędzają w dublińskim porcie

Po wejściu w życie nowych regulacji celnych, Dublin Port stał się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, a za sprawą Brexitu, wymagane jest, aby dostawcy, przedstawili odpowiednią dokumentację.

W tym przypadku wywołane zostały też problemy, ponieważ nadal, część dostawców, nie jest gotowych do takiego funkcjonowania i jak mówi szef działu celnego Urzędu Skarbowego w porcie w Dublinie Tom Talbot, niektóre z ciężarówek, muszą oczekiwać na wyjaśnienie nieścisłości w dokumentacji. To z kolei powoduje, że kierowcy, niekiedy przez wiele godzin, a nawet dni, koczują w porcie.

Dlatego władze portowe, ale i Revenue podjęły decyzję, aby przygotować dla nich specjalne miejsca, gdzie mogą się odświeżyć i oczekiwać na przesłanie pełnej dokumentacji dotyczącej przewożonych towarów.

Dublin Port zapewnia obecnie kierowcom ciężarówek toalety oraz prysznice, aby w miarę sensownych warunkach, mogli czekać do wyjaśnienia ich sprawy. Niestety nie do końca udało się zorganizować miejsce socjalne, gdzie kierowcy mogliby przygotować sobie posiłki, ale i to ma się wkrótce zmienić, gdyż władze portowe, planują wyznaczenie takiego miejsca. Z całą pewnością, nie powstanie w porcie hotel dla kierowców, bo na taki nie ma miejsca ani pieniędzy, a Dublin Port, jak i Revenue spodziewają się, że wkrótce, takie problemy staną się rzadkością i potrzebna czasu, aby wszyscy dostosowali się do nowych zasad.

Oddział Revenue ze stołecznego portu morskiego poinformował, że opóźnienia, sięgają niekiedy 36 godzin, ale celnicy starają się, by cały proces odprawy przebiegał sprawnie, nawet w przypadku braku pełnej dokumentacji.

Tom Talbot z Revenue powiedział:

– Jest wielu kierowców, którzy potencjalnie przebywają w porcie przez kilka lub kilkanaście godzin. To, co zrobiliśmy zarówno w terminalu siódmym, jak i terminalu jedenastym, gdzie działają służby celne, to udogodnienia dla kierowców. Są toalety i prysznice, i te udogodnienia są zapewnione i funkcjonuje to sprawnie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Gabinet omówi kwest
Wspomnienie Czesław
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian