Kierowcy powinni wzmóc czujność

Na drogach całego kraju od ubiegłego tygodnia notuje się wzmożony ruch, a wiąże się to z powrotem dzieci i młodzieży do szkół.

Zgodnie z raportami za ubiegły rok, AA i AA Roadwatch informują, iż we wrześniu rośnie ilość wypadków i kolizji na drogach, również z udziałem dzieci. W związku z tym irlandzkim kierowcom zaleca się szczególną ostrożność, głównie w okresie porannego i popołudniowego szczytu w ruchu drogowym, bo właśnie wtedy na ulicach miast pojawia się bardzo duża ilość samochodów, a i małych pieszych uczestników ruchu.

Baczną uwagę należy zachować, przejeżdżając w okolicach szkół, bo tam, przede wszystkim podczas przerw i po zakończeniu zajęć, spotkać można wybiegające na ulicę dzieci, które nadal żyją wakacjami.

Wg AA Roadwatch liczba incydentów drogowych z udziałem dzieci, w pierwszych dwóch tygodniach września, rośnie zazwyczaj o ponad 90%, co jest sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich kierujących.

Obecnie rano i po południu, jest jeszcze widno, mówią przedstawiciele organizacji zajmujących się bezpieczeństwem na drogach, jednak to doskonały okres, aby przyzwyczaić dziecko, by nosiło elementy odblaskowe na ubraniach, co pomoże w jego widoczności, kiedy w Irlandii zapanują jesienne i zimowe okresy ciemności i słoty.

Przekonuje się, co nawiasem mówiąc, zgodne jest z prawdą, że widoczność osoby wyposażonej w elementy odblaskowe, w tym kamizelki lub opaski, zwiększa widoczność piechura o nawet 70%. Ważne jest, aby takie elementy lub jasną odzież, nosić nawet w miastach, bo to tylko pomoże w zauważeniu pieszego przez kierowcę.

Na marginesie mogę dodać, że od lat kupuję sobie zimowe kurtki w jasnych, a nawet bardzo jasnych kolorach, w tym zawierające elementy odbijające światło i jak widać, dobrze się to sprawdza, bo wszyscy widzą mnie z daleka. Są też tacy, którzy mówią, że powinienem ubierać się w bardziej stonowane kolory, ale to podli ludzie, którzy chcą się mnie pozbyć. 😉

Ostatni mój zimowy nabytek, to pomarańczowa kurtka z kapturem, a ta doskonale widoczna jest, nawet w nieoświetlonej garderobie.

Bogdan Feręc

Źr: AA Roadwatch

Podziel się:

Uwaga na utrudnienia
CROKER: Czy wiecie,
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn