Kiedy wyjdą?

Zarówno świat, jak i Unia Europejska, ale i Brytyjczycy zastanawiają się, kiedy padną w Westminsterze słowa: „Sztandar Unii Europejskiej wyprowadzić”.

To może się stać 29 marca, ale też później, jednak o tym dowiemy się dopiero w przyszłym tygodniu. Wczorajszy blok głosowań w Izbie Gmin, nie dał odpowiedzi na szereg istotnych pytań, ale pokazał, jak bardzo podzielony jest brytyjski parlament, a i jak słaby rząd i sama Theresa May, która jeszcze prowadzi Partię Konserwatywną, jednak już tylko siłą rozpędu.

Generalnie uznać można, że parlament przeciwny jest wszystkiemu, co promowane i proponowane jest przez Downing Street, a i nie można po wczorajszym bloku głosowań mówić, iż sprawy zmierzają w dobrym kierunku.

Izba Gmin nie chce natomiast twardego Brexitu, nie chce też przyjęcia umowy wynegocjowanej przez premier May, ale i nie do końca chce przesunięcia terminu wyjścia. Nie chcą też posłowie anulowania artykułu 50 oraz nie chcą drugiego referendum wyjściowego. Chcą natomiast opuszczenia Unii Europejskiej na własnych warunkach, a tak się zrobić nie da.

W każdym razie ostatecznym terminem, jaki wyznaczyła sobie Izba Gmin, jest 20 marca i wtedy mamy dowiedzieć się konkretów, czyli poznamy decyzję Wielkiej Brytanii, co dalej z Brexitem – przypuszczalnie.

Bogdan Feręc

Źr: Scotland TV

Znajdź nas:

Micheál Martin –
Twarda odpowiedź na
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn