Kiedy w Irlandii rozpoczną się powszechne szczepienia?

Na to pytanie starają się odpowiedzieć eksperci ze specjalnego zespołu powołanego przez rząd, którzy opracowują plany wprowadzenia jej w Irlandii.

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie grupy, która określić ma wszelkie zasady, jakimi kierować będzie się, kraj, przy zakupie, sprowadzeniu i dystrybucji szczepionki. Wiadomości po posiedzeniu są skąpe, ale z pierwszych przecieków wiadomo, że na początku, zaszczepić będą mogły się osoby z grup podwyższonego ryzyka, więc personel medyczny, służby państwowe, w tym policjanci, siły specjalne, pogranicznicy i strażacy, a także osoby w wieku powyżej 65 lat.

Następnie, szczepionka trafiać będzie do powszechnego użytku, ale i tu nie ma jeszcze pełnej jasności, czy dostępna będzie dla wszystkich chętnych, czy też wprowadzony zostanie podział wiekowy i kwalifikacja grupowa.

Zespół rządowy nie spodziewa się jednak, by ze szczepionek, które dostępne będą dla wszystkich, można było skorzystać wcześniej, niż wczesną wiosną przyszłego roku, co może oznaczać np. dopiero w lutym 2021 r.

Więcej informacji w tej sprawie, pojawi się pod koniec tygodnia, co nieoficjalnie i z zachowaniem anonimowości, przekazał jeden z członków zespołu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Od jutra poważne oc
Klęska głodu w Jem
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian