Kiedy przyjdą okraść Twój dom?

Garda National Crime Prevention Unit przypomina, że weszliśmy właśnie w okres dużej aktywności złodziei, którzy wykorzystają każdą okazję, by pozbawić nas majątku.

Uaktywniły się różne grupy przestępcze, bo zarówno złodzieje kieszonkowi, jak i włamywacze, ale też złodzieje okradający samochody. Najwięcej w okresie przedświątecznym i to każdego roku, notuje się drobnych kradzieży kieszonkowych, ale także włamań do domów i mieszkań, więc tych ostatnich dotyczy obecna porada Gardy.

Sierżant Kelvin Courtney z Garda National Crime Prevention Unit powiedział, że włamywacze, najczęściej działają pod osłoną ciemności, a zapadający szybko zmrok, daje im więcej czasu na myszkowanie po naszych domostwach, ale mogą też niezauważenie przemykać się po naszych ogrodach. Wg sierżanta Courtneya, do włamań najczęściej dochodzi w okresie zimowym, a najbardziej popularnymi dniami wśród przestępców są czwartki, piątki i soboty w godzinach od 16:00 do 21:00, co wynika ze statystyk Gardy. W tym czasie dochodzi w kraju do 42% włamań, natomiast reszta, przypada na godziny nocne i poranne. Najmniej włamań, co może być ciekawostką, przypada na porę lunchu.

Z danych przekazanych przez Gardę wynika, że w 2020 roku, znacznie spadł odsetek włamań do mieszkań, a powód jest prosty, czyli narodowa blokada, co w konsekwencji uziemiło większość z nas w domach, więc i przestępcy, nie mieli możliwości „zarobkowania” na naszym majątku. Od marca do sierpnia tego roku funkcjonariusze otrzymali o 43% mniej zgłoszeń o próbach i włamaniach do domów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Policjanci przygotowali też kilka porad, jak zmniejszyć ryzyko włamania, a pamiętać powinniśmy i to przede wszystkim, aby dokładnie zamykać okna i drzwi, również te od strony ogrodu. Z zapisków Gardy dowiemy się też, że włamania drzwiami frontowymi stanowią 34%, natomiast tylnymi 25%, okna na tłach domu to 20% wszystkich włamań i te, należą do najpopularniejszych metod forsowania zabezpieczeń, jakie stosują przestępcy. Łupem pada głównie biżuteria i gotówka, czyli 75% przypadków, w drugiej kolejności jest sprzęt elektroniczny i przedmioty o niższej wartości.

Garda zachęca, aby zastosować się do jej zaleceń, co nie uchroni przed włamaniem, o ile rabusie wezmą na cel nasze domostwo, ale z całą pewnością utrudni pracę złodziejom, co może dać czas, aby zostali zauważeni.

By ochronić swój dom, należy:

• Włączyć niektóre światła

• Używać wyłączników czasowych do włączania świateł, gdy jesteś poza domem

• Zamykać dokładnie wszystkie drzwi i okna

• Włączyć alarm

• Przechować klucze z dala od drzwi i okien, nie zostawiać ich w zamku znajdującym się w pobliżu przeszklonych elementów wejścia

• Nie przechowywać w domu dużych ilości gotówki lub cennej biżuterii

• Rozważyć możliwość montażu inteligentnego dzwonka, który po naciśnięciu, łączy się z naszym telefonem i przekazuje obraz z kamery w czasie rzeczywistym, a dodatkowo zapisuje to na swojej karcie pamięci

O dłuższym wyjeździe, można też powiadomić sąsiadów, którzy powiadomią policję, jeżeli zauważą podejrzany ruch w pobliżu domu, dodają funkcjonariusze.

Bogdan Feręc

Źr: An Garda Siochana

Polska-IE: Udostępnij
Rząd wpompuje w lot
Workers deserve a ri
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian