Kiedy prawo aborcyjne będzie w pełni respektowane?

W styczniu 2019 roku uchwalone zostało nowe prawo o aborcji, a to miało otwierać drogę do świadczenia usług aborcyjnych przez każdy szpital położniczy w kraju.

Niestety tylko część szpitali i oddziałów położniczych zdecydowała się wykonać postanowienia ustawy, więc zabiegów przerwania ciąży można dokonać obecnie w zaledwie dziesięciu. Co istotne, przyczyny są dwojakie, a dyrektorzy szpitali tłumaczą się, że brakuje im pieniędzy, aby wprowadzić ustawę w życie, a i część lekarzy położników powołuje się na klauzulę sumienia, czyli odmawia przeprowadzania aborcji.

W ustawie jest jednak zapis, który pozwala lekarzowi odmówić dokonywania zabiegów aborcyjnych, ale takiego prawa nie ma placówka szpitalna, która finansowana jest ze środków publicznych, więc każdy szpital położniczy w kraju, ma w zasadzie obowiązek przeprowadzenia zabiegu aborcyjnego.

Rząd spodziewa się, co też jest kpiną z prawa, że do końca roku 14 z 19 szpitali położniczych w kraju, oferować będzie możliwość usunięcia ciąży do 12 tygodnia. Problemem w tym przypadku jest też brak lekarzy, którzy mogą przeprowadzać aborcje, a widać to przede wszystkim w małych ośrodkach medycznych, bo to tam brakuje lekarzy, którzy mogliby przerwać ciążę. W niektórych małych szpitalach wszyscy lekarze położnicy powołali się na klauzulę sumienia, więc nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia zabiegów wynikających z ustawy aborcyjnej.

Dyrektorzy szpitali dodają, że trudności sprawia im również znalezienie lekarzy, którzy mogliby dojeżdżać do placówki kilka razy w tygodniu, bo o ile znajdzie się chętny, to trudności nastręcza sam dojazd, gdyż liczyć go należy w przedziale kilkudziesięciu kilometrów.

Obecnie mówi się, że zwiększone finansowanie szpitali, jakie zagwarantował rząd, pomoże w znalezieniu lekarzy specjalistów, a ci chętniej godzić się będą na pracę poza miejscem zamieszkania. Mówi się też, że więcej pieniędzy dla szpitali, to większa możliwość pozyskiwania personelu do prowadzenia aborcji, co z kolei oznacza, iż gabinet jest przekonany, że ze swojej strony, zapewnił narzędzia do wykonywania ustawy o przerywaniu ciąży.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Liczenie głosów na
Inflacja w Irlandii
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська