Kiedy powstanie nowy gabinet?

Wyznaczono już prawdopodobną datę głosowania nad wyborem premiera, więc i o ukonstytuowaniu się rządu.

Liderzy koalicji mają obecnie nadzieję, że członkowie kierowanych przez Micheála Martina, Leo Varadkara i Eamona Ryana partii, zagłosują zgodnie z wolą szefów i przyjmą dokument koalicyjny, co otworzy drogę do kolejnego etapu, czyli wysunięcia kandydatury premiera.

W takim przypadku kandydat uzyskać powinien większość parlamentarną, by prezydent Michael D. Higgins powierzył mu misję stworzenia rządu, co będzie właściwie formalnością, bo ministerialne stołki są już rozdzielone.

Kandydatura z ramienia koalicji będzie jedna, czyli do oceny parlamentarzystów wystawiony zostanie lider Fianna Fáil Micheál Martin, a ów prawdopodobnie uzyska odpowiednią większość, by już jako premier, tworzyć swój gabinet.

W gronie koalicjantów zadecydowano, że rząd powinien powstać szybko, a nawet wyznaczono już wstępną datę głosownia w Dáil, by powyborczy kalendarz był pełny. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to głosownie nad wyborem premiera odbędzie się dokładnie za 10 dni, czyli 26 czerwca 2020 roku. Posłowie i senatorowie zadecydują wtedy, czy odpowiednim kandydatem, który stanie się premierem rządu koalicyjnego, zostanie Micheál Martin.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
System opieki zdrowo
Wysoki niedobór mie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish