Kiedy ostatnia zmiana czasu?

W nocy z 24 na 25 października niektóre kraje zmienią czas przedostatni raz, a część Europejczyków będzie robić to jeszcze dwa razy.  

Parlament Europejski zadecydował, że ostatni raz, czas na zimowy i letni zmieniać się będzie w 2021 roku, co oznacza, że w niektórych państwach europejskich, korekty trzeba będzie dokonać wiosną, a niektórzy zrobią to na jesieni 2021 roku. Następnie wprowadzone zostaną strefy czasowe, ale Unia Europejska stoi na stanowisku, by były one jednolity w związku z położeniem geograficznym.  

Co ważne, głównym powodem, z jakiego posłowie Parlamentu Europejskiego głosowali stosunkiem głosów 410 „za”, 192 „przeciw” i 51 głosami wstrzymującymi, za zakończeniem zmiany czasu, były względy zdrowotne, natomiast ekonomiczne, które miały uzasadniać jego wprowadzenie w 1916 roku przez Niemcy, zeszły na plan dalszy, a to za sprawą nieistniejących już problemów energetycznych, głównie z oświetleniem.

Tym samym zmiana czasu, z jaką będziemy mieli do czynienia tej nocy, będzie jedna z ostatnich, bo Unia Europejska nadal daje wybór i o ile państwo członkowskie przejdzie na czas letni, ostatnia ze zmian nastąpi w marcu przyszłego roku, a jeżeli ustalony zostanie w kraju UE czas zimowy, ostatni raz czas zmieni się w nim w październiku 2021 roku.

W Irlandii zadecydowano, iż obowiązywać będzie czas letni, więc w marcu przyszłego roku, czas zmienimy ostatni raz.

Tej nocy wskazówki zegarów cofamy o jedną godzinę do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Reuters/UE

Polska-IE: Udostępnij
To może być przedw
OBYWATELSKIE UJĘCIE