Kiedy i kto będzie szczepiony? Rząd powinien zaktualizować cele oraz podać szczegółowy plan szczepień grup

Wynik przeglądu EMA jest mile widziany, ale konieczna jest przejrzystość w przypadku zmienionych celów dotyczących szczepionek.

Współprzewodnicząca Socjaldemokratów Róisín Shortall z zadowoleniem przyjęła wynik szybkiego przeglądu szczepionki AstraZeneca przez EMA, który wykazał, że jest ona bezpieczna i skuteczna.

Komentując tę sprawę posłanka Shortall stwierdziła:

– To mile widziane zapewnienie, że EMA doszła do jasnego i ostatecznego wniosku, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Powinno to dać nam pewność, że przegląd EMA może zostać przeprowadzony szybko, a NIAC jest dokładny i ostrożny, jeśli chodzi o potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Przejrzystość w programie szczepień jest niezwykle ważna dla zapewnienia zaufania publicznego i skutecznego wprowadzenia wszystkich szczepionek. Teraz ważne jest, aby nasz rząd wyjaśnił, jakie będą następne kroki w ramach krajowego wdrożenia. Minister Zdrowia powinien określać, w jaki sposób zmieniony cel 1,1 mln szczepionek podawanych do końca marca, jak stwierdził Paul Reid 9 marca, zostanie spełniony. Jeśli docelowy poziom 1,1 mln jest nadal aktualnym celem, nawet biorąc pod uwagę 30 000 pominiętych dawek z powodu przerwy w szczepieniu AstraZeneca w tym tygodniu, musimy podawać od 28 do 30 000 dziennie. Najnowsze dane pokazują, że w tygodniu poprzedzającym wstrzymanie działania AstraZeneca średnie dawki dzienne wahały się powyżej 13 tys. To mniej niż połowa tego, co jest potrzebne, aby osiągnąć cel. Oprócz przerwy w podawaniu AstraZeneca są pytania skierowane do HSE, dotyczące tego, w jaki sposób osiągną wyznaczone cele. Na przykład na podstawie rzeczywistych danych z zeszłego tygodnia ogłoszono, że zaszczepionych zostanie 10 tys. Osób z bardzo wysokim ryzykiem ciężkiej choroby, a faktycznie tylko 4156 osób. Minister musi pilnie określić harmonogram szczepień pozostałych 156 000 osób z grupy bardzo wysokiego ryzyka. Minister musi jasno określić nowe prognozy na koniec I i II kwartał, a także wpływ, jaki braki w dostawach i przerwa w tym tygodniu wywarły na cele kraju. Opinia publiczna powinna być również informowana o prognozach i harmonogramach dla każdej grupy, a zwłaszcza podgrup w wieku powyżej 70 lat.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Sinn Féin przedstaw
Brexit miał wpływ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian