Kiedy eutanazja w Irlandii będzie dozwolona?

Szum w tej sprawie zrobił się już kilka tygodni temu, by następnie przycichnąć, ale dzisiaj ponownie ujrzał światło dzienne, ponieważ rząd zaproponował powołanie Komisji ds. Wspomaganego Samobójstwa.

Gabinet proponuje utworzenie komisji, a ta składać się będzie z przedstawicieli wielu środowisk, więc zarówno świata polityki, medycyny, wyznań, ale i organizacje pozarządowe, powinny mieć swoich reprezentantów w tej grupie. Komisja, co ważne, pracować będzie przez 12 miesięcy, więc organizacje i pojedyncze osoby, które twierdziły, iż eutanazja za chwilę będzie w Irlandii dostępna, trochę przesadziły.

Wiadomo też, że sprawa budzi wiele kontrowersji, bo są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wspomaganego umierania, ale należy mieć też na względzie irlandzkie ustawodawstwo, a to wyraźnie wskazuje, że eutanazja, kłóci się z Konstytucją Republiki Irlandii.

Wg posła Gino Kenny’ego z People Before Profit, niedopuszczalne jest, by zezwolić na nowy projekt, skoro taki już istnieje i co więcej, wprowadzić go w życie. Poseł proponuje, żeby w tej sprawie, odwołać dyscyplinę partyjną podczas poszczególnych głosowań, by parlamentarzyści wypowiedzieli się w zgodzie z ich sumieniem. Projekt ustawy PBP blokuje również możliwość utworzenia komisji, jaką zaproponował rząd, więc z jej akceptacją, poseł Kenny może mieć wiele problemów. Pierwsze rozpatrzenie wniosku o wprowadzenie projektu ustawy pod obrady niższej izby parlamentu odbędzie się w najbliższy czwartek.

W eutanazji nie ma rzeczy prostych i jednoznacznych, a te, chce zbadać dogłębnie np. Sinn Féin, które może poprzeć projekt PBP, ale po pierwsze tylko na tym etapie, a po drugie, wyłącznie w celu uzyskania wszelkich możliwych informacji w przedmiocie eutanazji.

Co należy zaznaczyć, nowa ustawa, dopuszczająca lub nie, nie będzie wyłącznie dziełem polityków. Proponuje się, by po procesie legislacyjnym, kiedy skrystalizuje się ostateczny kształt przepisu, a będzie przyjęty przez parlament, więc w domyśle prawo do eutanazji, wypowiedziało się też społeczeństwo. To oznacza, iż prawdopodobnie, odbędzie się też referendum w tej sprawie i osoby do tego uprawnione lub zainteresowane, będą mogły oddać swój głos za zmianą prawa, albo pozostawieniem go w obecnej formie.

Bogdan Feręc

Źr: PBP/Sinn Fein/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Niższe straty niż
UNICEF: Czy Polska p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian