Kiedy Dublin doczeka się wyższego poziomu ograniczeń?

W stolicy sytuacja epidemiologiczna zaczyna się pogarszać i w Dublinie zarejestrowano wczoraj 218 nowych przypadków koronawirusa.

Rząd nie zdecydował się jeszcze na podniesienie stopnia ograniczeń dla aglomeracji, ale może się to stać w najbliższych godzinach, bo dzisiaj, a najdalej jutro, swoje zalecenie, właśnie dla miasta stołecznego i okolic, wyda Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego. Zespół rekomendować ma wprowadzenie surowszych zasad, jakimi kierować się mają mieszkańcy aglomeracji dublińskiej, więc zalecenie dotyczyć będzie wprowadzenia poziomu trzeciego.

Obecnie w Dublinie mamy drugi poziom koronawirusowych ograniczeń, do którego dołączono prośbę rządu, by ograniczyć podróże poza region i spotykania się z osobami spoza tego hrabstwa. Nie oznacza to jednak zakazu podróżowania do innych rejonów kraju, co usłyszeliśmy w komunikacie premiera.

To z kolei może być potwierdzeniem słów o chaosie informacyjnym w rządzie, a na słowa krytyki wobec Micheála Martina pozwolił sobie lider Partii Pracy Alan Kelly. Szef laburzystów powiedział, że postępowanie rządu „zaprzecza nowemu planowi”, bo z tego wynika, iż wraz z jego wprowadzeniem, poziom ograniczeń powinien być w Dublinie podniesiony, a sam premier, nie powinien wyrazić się taki sposób. Chodzi o prośbę pozostania w hrabstwie, a jednocześnie o stwierdzenie, że właściwie, nie trzeba się do tego stosować.

Oczywiście można zrozumieć decyzję gabinetu, iż nie zdecydował się na wprowadzenie blokady hrabstwa Dublin, a i nie wprowadził do tej pory ostrzejszych ograniczeń, a opiera się chyba na opinii znanych ekonomistów, którzy mówią o konsekwencjach gospodarczych. W ich liście do premiera można było przeczytać, że wprowadzenie blokady w Dublinie, będzie miało znaczące konsekwencje dla całej Irlandii, bo aglomeracja, jak i hrabstwo, ma strategiczne znaczenie dla kraju. O ile blokada Kildare, Offaly i Laois miała wpływ lokalny na ekonomię państwa, tak wprowadzenie takiej w Dublinie, odbije się na kraju i kontaktach międzynarodowych.

Dlatego właśnie, rząd wyczekuje, ale nie jest powiedziane, że ograniczenia, nie zostaną wprowadzone, bo mogą pojawić się w każdej chwili.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rząd vs. Wirus: 1:0
Nie będzie obniżek