Kiedy dostrzeżemy korzyści ze szczepień?

Profesor Sam McConkey, który jest kierownikiem wydziału International Health and Tropical Medicine w Royal College of Surgeons w Irlandii, powiedział, że korzyści ze szczepień zaczną być widoczne, ale dopiero po zaszczepieniu ponad 3 milionów osób.

Specjalista chorób zakaźnych jest przekonany, iż dopiero poziom zaszczepień przekraczający 3 miliony lub zbliżony do 4 milionów osób, da wyraźne sygnały, iż wirus zaczyna być pod pełną kontrolą, a wtedy, niewiele już będzie brakowało, aby go ujarzmić i stwierdzić, że ta bitwa została wygrana. Obecnie do tego stanu jest nam bardzo daleko, ponieważ w kraju, przynajmniej jedną dawkę szczepionki, podano 930 000 osób (13,76%), chociaż to i tak więcej, niż wynosi średnia unijna, a ta jest obecnie na poziomie 12,5%.

Co podkreślił profesor McConkey, proces szczepień znacznie przyspieszył w ostatni tygodniu i w tydzień kończący się Wielkim Piątkiem, podano 30 500 dawek wakcyny. Przez cały wielkanocny weekend, działały też centra masowych szczepień w Dublinie, Cork oraz Galway, więc ten tydzień, kończący się w piątek, również będzie rekordowym pod względem zaszczepień. Wszystko jednak zależeć ma od podaży szczepionek, a jak wiadomo, nie ma ich jeszcze na tyle dużo, by szczepienia, wdrożone zostały na pełną skalę i to nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie.

W dzisiejszej wypowiedzi dla NewsTalk Breakfast profesor Sam McConkey stwierdził:

– Myślę, że wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że wszystko zależy od tego, kiedy dostaniemy szczepionkę. Jest to uzależnione od łańcuchów dostaw. Wszyscy na świecie jej szukają – na całym świecie istnieje ogromne zapotrzebowanie na tę szczepionkę, w każdym możliwym do wyobrażenia kraju. Dyskusje były bardzo szerokie w ciągu ostatnich dwóch lub trzech miesięcy, z pewnymi sukcesami, ale także i porażkami. Odpowiedź jest taka, że ​​zależy to od podaży, ale z pewnością, gdy zaszczepi się trzy lub cztery miliony z nas… Te szczepionki naprawdę zadziałają, aby rozwiązać problem.

Obecnie dużym bólem głowy dla Irlandii są warianty koronawirusa, bardziej zaraźliwe, więc i większa ilość osób jest zagrożona, a powodują to obecnie dwa szczepy, czyli południowoafrykański i brytyjski.

Profesor Sam McConkey dodał:

– Kiedy jedna osoba w rodzinie ma ten wariant, prawie wszyscy, z którymi mieszka, lub duża część osób, z którymi mieszka, łapią go. Podczas gdy w poprzednich wariantach z 2020 roku często łapała go tylko jedna trzecia lub 20% rodziny, z którą mieszkasz. Więc niestety ten nowy wariant jest bardziej zaraźliwy i dostaje go duża część bliskich kontaktów. Widzieliśmy to w irlandzkich danych i w danych na całym świecie. Po drugie, być może nasza realizacja poziomu piątego lub tego, co nazywamy poziomem piątym, bo jest dzisiaj innym poziomem, niż ten, który mieliśmy w maju 2020 roku. Nasz poziom piąty zmienił się, nie jest tak rygorystyczny, nie mówię, że to źle czy dobrze, po prostu mówię, że jest inny.

Ekspert powiedział również, iż nie jest do końca pewien, czy po 12 kwietnia, gdy zostaną uruchomione niektóre sektory, nastąpi również wzrost zakażeń. Wynika to z wiedzy, jaką do tej pory posiadamy i wiedzy mieszkańców Irlandii, a ci, w większości stosują się do zaleceń, więc zachowują dystans społeczny i osłaniają twarze maskami, a to też pomaga w zmniejszeniu ryzyka zakażenia.

Sam McConkey w tym zakresie uważa:

– Takie rzeczy jak budowanie na zewnątrz…, są stosunkowo bezpieczne, bo budowniczowie, przyzwyczajeni są do noszenia kasków i uprzęży oraz mnóstwa sprzętu BHP. A więc jest to branża, która od dziesięcioleci zapewnia rozsądek, zdrowie i bezpieczeństwo… więc jestem dość pewny, że wprowadzą do swojego zdrowia i bezpieczeństwa takie rzeczy, jak żelowanie rąk, trzymanie się z dala od ludzi i noszenie masek.

Nieco inaczej może być w społeczności, gdzie wzrasta opór przed używaniem masek i odkażaniem rąk, a i częściowe zluzowanie zasad, może dać efekt wzrostu zakażeń. Profesor Sam McConkey podkreślił, że jesteśmy już całkiem blisko do zakończenia tak rygorystycznych środków bezpieczeństwa, a nawet całkowitego ich zniesienia, lub używania na zasadach dobrowolności.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
Rewolucyjna szczepio
Zamieszki w Belfaśc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian